A vakációszezonban gyakran nem elegendő a megszokott ápolási rutin, hiszen a hőség, izzadás, napozás és strandolás következtében nagyobb gondot kell fordítani a megelőzésre, ezért az összeállításunkba olyan kozmetikumok kerültek bele, melyek megoldást jelenthetnek a legsűrűbben előforduló nyári bőrproblémákra.

hirdetés

A nyári bőrápolásban okkal kap nagy hangsúlyt a fényvédelem, de nem ez az egyetlen lépés, amit meg kell tenned azért, hogy elkerüld az ilyenkor gyakrabban jelentkező bőrhibákat. Ami számunkra pihenést, kikapcsolódást jelent a vakáció ideje alatt, a bőrünknek igazi kihívás, hiszen rengeteg károsodás érheti a magas UV-sugárzás, a levegő nagy páratartalma vagy épp szárazsága, a klímázás, esetleg az izzadás, illetve a klóros és sós víz hatására.

A meleg hatására kitágulnak a pórusok, és fokozódhat a faggyútermelés. Kép: Getty Images.

 

Melegebb időszakokban sokan tapasztalják, hogy érzékenyebb, kevésbé ellenálló a bőrük, az irritáción kívül pedig pattanások is gyakrabban jelentkezhetnek, amelyek foltokat hagyhatnak maguk után. A gyulladások helyén kialakuló bőrfelületi pigmentációkat felerősítheti a napfény, így ahelyett, hogy a napozás egységessé varázsolná a hámréteg tónusát, még inkább felborítja azt. Az UV-sugárzás által okozott bőrkárosodások közül nem csak a viszkető, kiszáradt, húzódó, hámló állapot a leggyakoribb, a pigmentfoltok éppúgy sokakat érintenek.

Mindezek megelőzhetők megfelelő bőrvédelemmel, ám, ha már kialakultak a különféle károsodások és panaszok, azokra is lehet megoldást találni az itt felsorolt bőrproblémákra kifejlesztett kozmetikumok táborában.

Szuper hatóanyagokkal ellátott kozmetikumok gyakori nyári bőrproblémákra

Pattanások ellen: az első és legfontosabb az alapos tisztítás

Bár máskor is fontos, nyáron bizony különösen oda kell figyelni a bőr tisztán tartására, ami nem jelent egyet a túltisztítással. A túltisztítás magában rejti a hámréteg súlyos kiszáradásának veszélyét, ugyanis a durva felületaktív anyagok halmozását jelenti. Érdemes tehát elkerülni a szulfátokban, alkoholban és szappanban gazdag tisztítókat, a könnyű, természetes anyagokkal megtámogatott habok és zselék azonban segítenek megelőzni az irritáció és húzódó bőrérzet kialakulását.

Nem árt figyelembe venni, hogy a fényvédővel bekent, izzadt bőrön jobban megtapadnak a szennyeződések és a levegőben szálló porszemcsék, ráadásul a hőtől kitágult pórusokba könnyebben bejuthatnak a szmog és a smink parányi alkotóelemei.

Ha hozzávesszük a képlethez, hogy nyáron a klóros és sós víz, valamint az erős napfény hatására hamarabb dehidratálttá, szárazzá válhat a bőr, nem nehéz elképzelni, hogy még azoknál is megszaporodhatnak a pattanások, akik az év többi szakaszában kevésbé tapasztalnak gyulladásos bőrproblémákat. A száraz, elhalt hámsejtek eltömítik a pórusokat, az öntisztulási folyamatok lecsökkennek, mivel a száraz felső réteg pajzsként zárja el a pórusokban rekedt szennyeződések útját, így a verejték sem moshatja ki azokat.

Másik gyakori probléma a bőr egyensúlyának felborulása, ami a melegnek és a megszokott bőrápolási rutin időnkénti felrúgásának egyaránt köszönhető. Utazáskor, nyaraláskor kevésbé figyelünk oda a bőrünk igényeire, így megeshet, hogy a fokozott faggyútermelődés okoz gondot.

 

Milyen összetevőket keress az arctisztítókban és a bőrápolókban? A kaolin agyag felszívja a felesleges faggyút és antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik, de nem szárítja a bőrt. A teafaolaj szintén segít. A bambuszszén vagy a kókuszdió héjából nyert szénpor hatékonyan tisztítja a pórusokat, miközben gyengéden bánik a bőrrel.

A regeneráló összetevők közül hatékony lehet az E-vitamin, a cink és a nyugtató hatású niacinamide, ami összébb húzza a pórusokat. A hámlasztásról se feledkezz meg, de fontos szem előtt tartani, hogy a bőrt fényérzékennyé teszi. A szalicilsav csökkenti a pattanások előfordulását, a glikolsav és tejsav pedig finomítja a pórusok láthatóságát. Érdemes olyan termékeket használni, melyekben kis százalékban, hidratáló összetevők mellett szerepelnek a hámlasztó komponensek.

A cink PCA nemcsak a túlzott faggyútermelés ellen küzd, hanem megelőzi a kollagénvesztést, ami az UV-sugárzásnak kitett bőr esetében gyakran előfordul.

A hámréteg tisztán tartásához a többfunkciós, professzionális arctisztító készülékek éppúgy hozzájárulhatnak.

A hidratálásra nagy hangsúlyt kell fektetni nyáron

Talán már említeni sem kell, hogy a nyári időszakban többlépcsős hidratálásra van szüksége a bőrnek, emellett olyan hatóanyagokra, amelyek támogatják a nedvességmegtartó képességét. A hidratáló komponenseket tartalmazó kozmetikumok többsége nemcsak segít megelőzni a hámréteg kiszáradását, hanem gyógyírt jelenthet a dehidratáltság következtében kialakuló nyári bőrproblémákra.

Kép: Getty Images.

 

Az első és legfontosabb lépés a belső hidratáltság fenntartása, vagyis az elegendő vízfogyasztás, ami amellett, hogy egyensúlyban tartja a szervezet vízháztartását, a bőr kiegyensúlyozott működését is támogatja. Emellett jó, ha az arctisztítótól kezdve a szérumon át egészen a krémig minden bőrápoló terméked tartalmaz valamilyen formában hidratáló összetevőket.

 

A hialuronsav, a glutaminsav, a szkvalén egyaránt alkalmas a nedvesség pótlására és megkötésére, súlyos bőrszárazság esetén olyan összetevőkre lehet szükség, amelyek nem hagyják megszökni, elpárologni a bőrfelszín nedvességtartalmát. A ceramidok, az urea, a glicerin és az ásványi anyagokban gazdag termálvíz használata szintén javíthatja a bőr rugalmasságát. A bőrtípusodnak megfelelő olajokat is bevethetsz, nyáron azonban jobb az esti rutinba betervezni őket.

Napégés ellen: a megelőzés és a bőrnyugtató kezelés egyaránt fontos

A fényvédelem ma már alapvető lépése a bőrápolásnak, de persze előfordulnak bakik, amelyek gyengítik a kívánt hatást. Mindenki ismeri ezeket az apró hibákat: nem jól oszlatjuk el a kencét, figyelmen kívül hagyjuk a hatóidőt, vagy megfeledkezünk arról, mennyi időt tölthetünk a tűző napon a fényvédő újrakenése nélkül. Elég egy kis óvatlanság, és máris megtörténik a baj, a napégés.

 

Az óvatos napozásról és a fényvédelemről itt bővebben olvashatsz. A megelőzés tehát a legfontosabb, de ha már megpirult a bőr, vagy egy kiadós strandolás után húzódni kezd, az alábbi készítmények sokat segíthetnek a hámréteg regenerálódásában.

A napkárosodás nem csak hámlással, bőrpírral jelentkezhet, a fokozott bőrszárazság szintén utalhat rá. Szerencsére nem azonnal alakul ki, így van időd megnyugtatni a felhevült bőrödet a napfürdőzés után. Erre valók a napozás utáni regeneráló, hidratáló és bőrnyugtató készítmények. Lehetőleg tartózkodj az erősen parfümözött termékektől, még a természetes citrusos aromák is irritációt okozhatnak a napon megégett bőrön.

Pigmentfoltok ellen: védd a bőröd a foltosodástól!

Az UV-sugárzás következtében kialakult bőrkárosodás gyakori tünetei a pigmentfoltok. Ha erős napfény éri a bőrt, nemcsak hiperpigmentáció alakulhat ki, hanem a pattanások után megmaradt foltocskák éppúgy felerősödhetnek. A megelőzés ebben az esetben is a legfontosabb, viszont van lehetőség az elszíneződések halványítására, finomítására is, méghozzá bőrkímélő módon.

A The Ordinary olajszerű szérumja 3% resveratrolt és 3% felurinsavat tartalmaz. Az antioxidánsokban gazdag formula védelmet nyújt a bőrnek az oxidatív stressz hatásaival szemben, lassítja a bőröregedést. A Douglas webshopjában 4290 forintért kapható. A Nivea Cellular Luminous szérumja csökkenti a meglévő pigmentfoltokat és segít elkerülni az újabbak kialakulását. A dm kínálatában 8799 forintba kerül.

 

A különféle növényi összetevők, mint az Aloe vera, a kövirózsa, az ázsiai gázló vagy a rizs kivonata, valamint a ferulinsav hatékonyan elősegítheti a pigmentfoltok halványodását. A C-vitamin, a niacinamide és a retinolsav úgyszintén egységesíti a bőrtónust, viszont érzékenyebbé tehetik a bőrt, ezért kevésbé fogja tolerálni a napfényt, az erős tisztítószereket és a védőréteget gyengítő adalékanyagokat.

Bár ezek a kozmetikumok jelentősen megtámogatják a hámréteg egészséges működését, és kifejezetten alkalmasak nyári bőrproblémákra, nem árt odafigyelni az egészséges étkezésre, a pihentető alvásra és a napon tartózkodás szabályaira, hiszen pusztán a külsőleg alkalmazott készítményekkel nem tartható fenn a bőr egyensúlya, ha az életmód maga a hatásuk ellen dolgozik.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés