A ferulinsav méltatlanul ritkán kerül szóba, pedig nem új keletű hatóanyag a kozmetikai iparban. Az egyik legerÅ‘sebb természetes antioxidáns, amit növényekbÅ‘l vonnak ki. Többféle módon segÃti a bÅ‘r védelmét és regenerációját, sejtszinten lassÃtja a hámréteg öregedését.
Az ázsiai szépségápolásban a rizs nagy szerepet játszik, kivonatai nem csak a házi készÃtésű kencékben kapnak helyet. A K-beauty begyűrűzése óta tudjuk, hogy a rizs és a rizskorpa rendkÃvüli mértékben javÃtja a bÅ‘r állapotát, megerÅ‘sÃti struktúráját, illetve lassÃtja a bÅ‘röregedést. Ezt azonban nem csak az értékes aminosavaknak és ásványi anyagoknak köszönheti, a rizsben ugyanis megtalálható a ferulinsav, amely bivalyerÅ‘s antioxidáns.
A rizsen kÃvül a zab és a szÅ‘lÅ‘ is tartalmazza, illetve a spenót, a petrezselyem levelében és különféle magvakban is elÅ‘fordul. A ferulinsav ránccsökkentÅ‘ és -megelÅ‘zÅ‘ hatása abban rejlik, hogy hatékonyan pusztÃtja a bÅ‘r működését gyengÃtÅ‘ szabad gyököket, kivédi az öregedést felgyorsÃtó környezeti ártalmakat, és ami a legjobb, hogy a napkárosodás kockázatát is jelentÅ‘sen csökkenti.
Ráncok megelÅ‘zésére és csökkentésére is jó: a ferulinsav Ãgy hat a bÅ‘rre
A ferulinsav kiváló antioxidáns, Ãgy elsÅ‘sorban a bÅ‘r védekezÅ‘- és ellenálló képességét erÅ‘sÃti. Hatékonyan lassÃtja a ráncok, megereszkedések kialakulását, valamint mérsékli a már meglévÅ‘ barázdák mélységét, ugyanis jelentÅ‘sen csökkenti a bÅ‘rben végbemenÅ‘ oxidációs folyamatok okozta károkat.
A korai ráncok megjelenéséért nagyrészt az UV-sugárzás tehetÅ‘ felelÅ‘ssé, hiszen hatására zavar keletkezhet a melanin és a kollagén termelésében. A napkárosodás összeadódik az évek során, és elképesztÅ‘ pusztÃtást végez a bÅ‘rben. Az előállÃtott kollagén hamarabb lebomlik, mielÅ‘tt hasznosulna, az elasztin és a kollagén szintézise is belassul, illetve pigmentfoltok keletkezhetnek, sÅ‘t, hiperpigmentáció jöhet létre. A hámréteg veszÃt feszességébÅ‘l és rugalmasságából, mivel a sejtek jóval komótosabban regenerálódnak, ennek következtében összességében felgyorsul a bÅ‘röregedés.
A ferulinsav amellett, hogy semlegesÃti az UV-sugárzás hatására keletkezÅ‘ szabad gyököket, és ezzel megakadályozza sejtromboló tevékenységüket, még a kollagénszintézist is képes serkenteni, illetve kivédi a napkárosodás következményeit. Ennek köszönhetÅ‘en igencsak lassÃtja a napfény által belobbanó öregedési folyamatokat. A fényvédÅ‘ anyagok kiegészÃtéseként szintén gyakran alkalmazzák, bár önmagában a fényvédÅ‘ hatása nem nyújt elegendÅ‘ védelmet, szuper erÅ‘sÃtést ad a kencékbe rejtve.
Öregedésgátló szérumokban, arc- és testápoló krémekben, antioxidáns-komplexekben, fényvédÅ‘ hidratáló arckrémekben, napozás utáni testápolókban, szemkörnyékre ajánlott kencékben egyaránt találkozhatsz ezzel a hatóanyaggal, amit elÅ‘szeretettel elegyÃtenek más antioxidánsokkal, például C-, E- és A-vitaminnal, a ráncok elleni készÃtményekben pedig gyakran kerül össze a hialuronsavval.
A rizskorpában is megtalálható a ferulinsav, étrend-kiegészÃtÅ‘khöz gyakran alkalmazzák a kivonatát.
Porállagú összetevÅ‘ként, önmagában is kapható, kifejezetten ajánlják kozmetikai receptekhez, bÅ‘rfiatalÃtó kezelésekhez. VÃzben enyhén oldódik, Ãgy nem érdemes pontos útmutató nélkül nekiállni például egy ferulinsavas krém kikeveréséhez. Maga a hatóanyag minden bÅ‘rtÃpus számára megfelelÅ‘, ám a különféle kozmetikai készÃtményekben más-más komponensekkel szerepel együtt, ezért azokat éppúgy figyelembe kell venni.
TáplálékkiegészÃtÅ‘ként általában Å‘rölt maghéj formájában árulják, emellett egészségügyi termékekben úgyszintén elÅ‘fordul, illetve a gyógyszeriparban is alkalmazzák.
Képek: Getty Images.