A különböző hatóanyagok repertoárja igencsak széles, ám sokan nem tudják pontosan, hogy bizonyos bőrproblémák esetén, adott bőrtípusok szerint melyeket érdemes bevetni az arcápolási rutinban. Adunk egy kis útmutatást.

hirdetés

A tudatos arcápolásra egyre több nő fektet hangsúlyt manapság , ráadásul a különböző csúcshatóanyagokat már otthon is be lehet vetni, nem feltétlenül kell egy kozmetikai szalonig rohanni a professzionális összetevőkért. A kencék és szérumok útvesztője azonban okozhat némi fejtörést, pláne akkor, ha valaki még csak az elején jár a napi rutin kialakításának.

Nem mindegy, hogy adott bőrprobléma vagy bőrtípus esetén mely hatóanyagokat építed be a szépítkezésbe, még az is előfordulhat, hogy az egyébként sztárként emlegetett termék többet ront a helyzeten, mint amennyit segítene. Most igyekszünk kicsit letisztázni a zavaros képet, elmondjuk, hogy mikor melyiket célszerű alkalmazni.

Hatóanyagok bőrproblémák, bőrtípusok szerint

Ráncok, barázdák elleni küzdelem

A természetes bőröregedés folyamatát megállítani nem lehet, ám a megfelelő hatóanyagokkal lassítható a barázdák megjelenése, a már meglévő redők elmélyülése. Mivel a hámréteg állapotromlását sok külső és belső tényező befolyásolhatja, ezáltal könnyen felgyorsulhat a szmog, UV-sugárzás, a finomított cukor gyakori fogyasztása, illetve dohányzás, vagy tartós kialvatlanság hatására, a korai ráncok, pigmentfoltok, megereszkedett kontúrok elleni küzdelemre éppúgy érdemes hangsúlyt fektetni.

Habár a polcokon látható kencéken előszeretettel tüntetik fel a „ránctalanító” kifejezést, azért nem árt alaposabban átböngészni az összetevők listáját. A méltán népszerű retinol például remekül működik, ha a rugalmasság megőrzéséről van szó, de a különböző peptidekkel sem lehet mellényúlni anti-aging rutin esetén.

A retinol serkenti a kollagéntermelést, antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a szabad gyökök pusztító, roncsoló hatását, így lép fel az öregedés felgyorsulása ellen. A peptidek szintén olyan hatóanyagok, amelyek hozzájárulnak a fiatalos, feszes arcbőr megőrzéséhez, ugyanis elősegítik a hámréteg regenerációját. Felgyorsítják a kollagéntermelést, gyakorlatilag riadóztatják a szervezetet, miszerint nagyon gyorsan pótolni kell a lebomló kollagénrostokat.

A C-vitamin szintén nagyban hozzájárul a fiatalos megjelenés fenntartásához. Erős antioxidáns lévén határozottan lép fel a szabad gyökökkel szemben, szépen halványítja a már meglévő ráncokat és mélyebb barázdákat, de megelőzés céljából éppúgy bátran bevethető.

 

Pigmentfoltok, hegek halványítása

Még mielőtt belecsapnánk a hatóanyagok feltérképezésébe, célszerű átgondolni, hogy milyen foltokról is beszélünk pontosan. Az öregségi foltokat nem szabad összetéveszteni a napkárosodás következtében megjelenő pigmentfoltokkal, ahogy a pattanások után fennmaradó hegek szintén egy újabb kategóriát alkotnak. Szerencsére a kombinált kozmetikai termékek igencsak kegyesesek, így bármilyen foltocskákról legyen szó, ugyanazokat az összetevőket célszerű beleboronálni a hétköznapi arcápolási rutinba.

A niacinamide például csodát tesz a foltos, heges bőrfelszínnel. Elősegíti a bőr megújulását, halványítja a foltokat, ráadásul megelőzésképp is bátran alkalmazható. Antioxidáns hatásának köszönhetően védelmet nyújt az UV-sugárzással szemben, így csökkenti az esélyét az erős barna foltok megjelenésének.

Az azelainsav szintén remek hatóanyag, amely manapság egyre népszerűbbé válik. Blokkolja a tyrosinase enzim a működését, így küzd a foltok erősödése és kialakulása ellen. Általában egy-egy kence vagy szérum nem elegendő a foltok látványos halványításához, éppen ezért érdemes különböző összetevőket kombinálni. A rutinodból ne hagyd ki a hámlasztást, az AHA-savak például kíméletesen bánnak a hámréteggel. Egy kis C-vitaminnal is megspékelheted a repertoárt.

Zsíros, olajos bőr, pattanások

A zsíros bőrtípus nagy megmentője a kémiai hámlasztás, ahogy a pattanások elleni küzdelem alapelemei szintén ezek a remek hatóanyagok. A BHA-savak a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak, kitisztítják az eltömődött pórusokat, elősegítik a kiegyensúlyozott faggyútermelést. Ennélfogva igazi élharcosok a pattanások, mitesszerek elleni küzdelemben, miközben finoman frissítik fel a bőrt, megszüntetik annak olajos tapintását. A szalicilsav heti egy-két alkalommal otthon is bátran alkalmazható, megfelelő rutin részeként remekül működik.

A niacinamide szintén remekül működik a pattanások visszaszorításakor, ugyanis ez a hatóanyag erős gyulladáscsökkentő hatással bír. A faggyútermelés normalizálásában szintén szerepet vállal, amely csakugyan remekül jön zsíros, olajos bőrtípus esetén. A teafaolaj éppúgy jó választás lehet, ám önmagában túlzottan erős ahhoz, hogy az arcodra kend. Mindenképpen hígítsd fel valamilyen arcolajjal, esetleg csepegtess belőle egy kevesed a lemosódba, s így vidd fel a bőr felületére.

Azt azért fontos megemlíteni, hogy a pattanások ellen legalább annyira összetett rutinnal kell fellépni, mint amilyen összetett maga a probléma. Nem mindegy, hogy mi okozza a dudorok megjelenését, így célszerű alaposan utánajárni, hogy milyen típusú beavatkozásra, hatóanyagokra van szükség.

Száraz, repedezett hámréteg

A száraz, húzódó bőr mélyen tápláló ápolást igényel, ehhez pedig valóban csúcsösszetevőkre van szükség. A hidratáló hatóanyagok listája igencsak hosszú, célszerű kitapasztalni, hogy kinél melyik verzió működik a legjobban. A ceramidok alapvetően megtalálhatók a bőrben, ezek a lipidek nagyban hozzájárulnak a bőr vízháztartásának egyensúlyához. Hiányuk szárazságot, viszketést és irritációt okozhat, ezért érdemes keresni őket a különböző kencékben. A hialuronsav méltán népszerű a hatóanyagok között, különböző bőrproblémák esetén egyaránt alkalmazható, a szakértők szerint pedig kifejezetten mélyen hidratálja, táplálja a száraz, problémás hámréteget.

Bár első blikkre kissé furcsán hangzik, hogy egy hámlasztó összetevő segíti elő a megfelelő hidratáció megőrzését, a tejsav valóban hatással van a bőr vízháztartásának állapotára. Bátran alkalmazható érzékeny, száraz bőrön, kíméletesen bánik a kényes bőrtípussal, miközben táplálja és feltölti azt.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés