A pattanás felnőttkorban sem ismeretlen, a maszkhasználat miatt pedig még azok is gyakrabban megtapasztalhatják bosszantó mivoltát, akiknek a bőre eddig nem sok hajlandóságot mutatott a kipattogzásra. Ez a házi pakolás hatékony fegyver a puklik ellen, hiszen csökkenti a gyulladást, fertőtlenít, enyhén hámlaszt, és segíti a bőr regenerálódását.

hirdetés

A bőr érezhetően megsínyli, ha kevés időt töltünk a szabadban, pláne, hogy még azt is maszkban tesszük, így bizonyos területeken nem szellőzik jól a hámréteg, a védőanyag alatt pedig párás közeg alakulhat ki, ami utat engedhet a bőrön portyázó baktériumok elszaporodásának.

A négy fal között, fűtött levegőben rekedve, a bőrfelület könnyen kiszáradhat, ami egyúttal azt is jelenti, hogy ilyenkor gyatrább a védekezőképessége, és láthatóan lassabban regenerálódik. A felületi szárazság azonban gyakran a faggyú túltermelését váltja ki, ami az elhalt bőrsejtekkel borított területeken könnyen eltömődést okozhat a pórusokban. Ha még egy kis baktériumtanya is kialakul a környéken, máris minden körülmény adott a pattanás kialakulásához.

Megfelelő bőrápolással megelőzheted a kellemetlen tüneteket, illetve, a már meglévő puklik ellen éppúgy felfegyverkezhetsz, hiszen rengeteg hatékony házi praktika létezik a gyulladás csökkentésére, valamint a pirosság és a dudorok visszaszorítására. Bár az alkohol remekül fertőtleníti a kezet, borzalmasan tönkrevágja a bőr rugalmasságát és védekező képességét, így arcra, pattanásra semmiképp nem ajánlott a használata, mert egy olyan láncreakciót indíthat el, ami csak még inkább lerombolná a bőrképet. Ezt az utóbbi időben a kacsóinkon is lemérhettük az alkoholos fertőtlenítők kapcsán, melyek durva hámlást, bőrhúzódást, irritációt és kirepedezést okozhatnak.

 

A fogkrém, mint leszárító ecsetelő, évekig keringett tévesen a köztudatban, hiszen gyakran ellenkező hatást ér el, avagy csak még jobban belobbantja a gyulladást. Kíméletesebb módszerek is adódnak, melyek nem plusz-mínusz hatásmechanizmussal működnek, hanem a gyulladás csökkentésén túl, a bőr regenerálódását éppúgy támogatják. Az alábbi pakolást nem kell az egész arcra felvinni, csak a pattanásokat és a piros udvarukat érdemes bekenni vele. Bár a zavaró puklikkal kíméletlenül elbánik, nem jelent veszélyt a hámréteg épségére, így érdemes megpróbálkozni vele.

Természetes kence, pattanás ellen: hamar összedobható házilag

Jó, ha van otthon egy SOS-csodaszer, ami lehúzza a gyulladást, enyhíti a bőrpírt, és még fertőtleníti is a kezelendő felületet. A kozmetikai üzletekben is kaphatóak természetes hatóanyagú ecsetelők és kencék erre a célra, melyeknek általában valamilyen agyag, zöld tea, aloe vera, vagy teafaolaj a fő összetevője.

Ugyanakkor otthon is kikeverhetsz hasonlót, hiszen bioboltokban minden alapanyagot beszerezhetsz a pattanás elleni házi csodafegyveredhez, melyek rengeteg pakolás kikeveréséhez elegendőek, így megfelelő tárolás mellett, sokáig mentőövként szolgálhatnak számodra azokon a napokon, amikor fellázad a bőröd és kipattogzik.

Hozzávalók:

  • 1 teáskanál zöld agyag – montmorillonit por,
  • kevés víz,
  • 3-4 csepp teafaolaj,
  • ½ kávéskanál aloe vera gél,
  • 1 db E-vitamin-kapszula tartalma.

A vulkáni eredetű zöld agyag rendkívüli méregtelenítő hatással bír. Magához vonzza még a pórusok mélyén lappangó szennyeződéseket is a felesleges olajjal együtt, és kiszippantja a kitágult pórusok falán megtapadt, bacitanyaként működő lerakódásokat. Emellett kiegyensúlyozza a faggyútermelődést, és elősegíti a bőr megújulását.

Enyhe hámlasztó hatással is bír, melynek köszönhetően eltávolítja a zsírdugó kialakulásáért felelős elhalt hámsejteket, és fontos ásványi anyagokkal táplálja a bőrt, mint például a vas, szelén, kén, szilícium, magnézium, kálium és kalcium.

 

Hámlasztó hatása miatt elég, ha csak a pattanásokon és a környékükön alkalmazod a pakolást: ha eleve kiszáradásra hajlamos a bőr, nem kell az egész arcot bekenni vele, mert a vékonyabb területek vízhiányossá válhatnak. A teafaolaj szintén rendelkezik szárító hatással, ezért nem szabad túlzásba vinni az alkalmazását. Csak néha, valamibe keverve ajánlott felvinni a pattanásokra, mint az ecsetelők többségét.

A zöld agyag tisztító és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik, az aloe vera gél csökkenti a gyulladást, valamint lehúzza a bőrpírt, a teafaolaj pedig remek antibakteriális, gombaölő, és gyulladásgátló szer, ami gyorsan elmulasztja a vörös puklikat. Az E-vitamin a bőr gyógyulási folyamatát segíti, szerepet játszik a regenerálódási folyamatokban, ezért a használatával megelőzheted a pattanások utáni hegek, foltok kialakulását.

Keverd össze az alapanyagokat. Ha nem elég sűrű a massza, akkor tegyél még bele zöld agyagot. Egy tiszta, steril fülpiszkáló pálcikával nyúlj bele a pakolásba, és vidd fel a dudorokra a kencét. 15-20 percig hagyd fent, majd langyos vízzel alaposan öblítsd le, és hidratáld a felületet. A hatása nem marad el, a pattanás láthatóan gyorsabban fog gyógyulni, elfertőződés, kisebesedés nélkül!

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés