A nyolcvanas-kilencvenes években az arcgőzölés volt a legnépszerűbb anyai jó tanács a zsíros bőrű tinik számára. Manapság ugyanúgy ez az egyik legegyszerűbb, leghatékonyabb módszere az alapos pórustisztításnak, ráadásul otthon is bármikor elvégezhető, és szinte semmibe sem kerül. Előnyeiből minden bőrtípus profitálhat, de problémás esetekben nem javasolt a használata.

hirdetés

Bár manapság rengeteg modern eljárás létezik, melyek megszabadítják a pórusokat a felesleges faggyútól és a szennyeződésektől, és emellett elősegítik a hatóanyagok felszívódását, az arcgőzölés még mindig bevett szokás a kozmetikában. Az a legjobb benne, hogy amikor szükséges, bárki elvégezheti otthon, mert nem kell speciális szaktudás a művelethez, illetve cseppet sem időigényes.

Az arcgőzölés nem csak tisztít

A kozmetikus általában a bőrtisztítás után, az arckezelést megelőzően alkalmazza a gőzölést, hogy felpuhítsa a hámréteget és megnyissa a pórusokat. Így könnyebben eltávolíthatóak a betokosodott mitesszerek és az érett pattanások, ugyanakkor a faggyútúltermelésből adódó zsírosodás is csökkenthető ezzel az egyszerű módszerrel.

A vízgőz felhozza a pórusok mélyéről a szennyeződéseket, és megnöveli a bőr befogadó képességét. A párának köszönhetően az elhalt hámsejtek felpuhulnak, így jóval könnyebb megszabadulni tőlük, az eljárást követően pedig sokkal mélyebbre jutnak a felkent hatóanyagok. A meleg gőz fokozza a bőr vérkeringését, egyfajta vérbő állapotot eredményez, ami elősegíti a hámréteg regenerálódását.

Bár zsíros és szárazságra hajlamos bőrön egyaránt alkalmazható a gőzölés, mindkét esetben másképp nyújthat segítséget a módszer. Eltérően kell alkalmazni olajos, illetve érett bőrszöveten, figyelembe véve annak alaptulajdonságait és igényeit.

Hogy még egyszerűbb legyen a dolog, ma már kaphatóak külön erre a célra kifejlesztett arcszauna masinák, de az is megteszi, ha vizet forralsz egy edényben, majd, amikor már nem égetően forró, fölé hajolsz, és egy tiszta törölközővel letakarod a fejedet. Ennyiben persze még nem merül ki a mesteri arcgőzölés.

Arcszauna, zsíros bőr igényeire szabva

A vízpárafürdő kifejezetten jót tesz a problémás olajos bőrrel. Az egyik érv, ami mellette szól, hogy alaposan megtisztítja a pórusokat, de egy kis rásegítéssel a gyulladásokat is enyhítheti. Érdemes olyan edényt választani az arcgőzölés céljából, ami hőálló, viszont nincs használatban a mindennapi főzés során. Önts bele egy liter vizet, forrald fel, majd pár percig hagy állni. Soha ne hajolj lobogó víz fölé, mert csúnyán megégetheti a bőrfelszínt, és az orrnyálkahártyát.

Ha már nem bugyog a víz, és nem éget a párája, óvatosan helyezd a tálat stabil felületre, ahonnan véletlenül sem ránthatod magadra. Ha ez nem lehetséges, dugd be a mosdókagylót, és öntsd bele a forrázatot. Mivel a zsíros bőrt a tisztításon túl méregteleníteni, illetve nyugtatni kell, teához használt szárított kamillát, esetleg pár csepp rozmaringolajat is tehetsz a vízbe.

A rozmaring csökkenti a gyulladást, emellett fokozza a vérkeringést, így a méregtelenítő folyamatok felgyorsulnak. Tovább fokozhatod a salaktalanító hatást eukaliptusszal. Kombinált bőrre kifejezetten hatékony lehet a grapefruit illóolaj, mely fertőtlenítő, antimikrobális, és nyugtató tulajdonságokkal bír, valamint elősegíti a bőr alatti szövetrétegek nyirokkeringését. A teafaolaj szintén segíthet, hiszen felgyorsítja a heggyógyulást.

Bármelyiket használod, ügyelj arra, hogy tiszta, ellenőrzött minőségű, természetes alapanyagú készítmény legyen, hiszen a vízpára mélyre juttatja a hatóanyagokat, így sokkal intenzívebb a felszívódás. Továbbá, mindig tartsd be a csomagoláson feltüntetett utasításokat, hiszen az illóolajok nem megfelelő alkalmazása irritációt okozhat. Nagyjából 50 centiméter legyen az arcod és a gőzölgő vízfelület között, ha így is égetőnek érzed, hajolj még távolabb. Fedd le a fejed és a nyakad környékét törölközővel, majd öt percig relaxálva inhalálj.

Kombinált és zsíros bőr esetén az is lényeges, mit viszel fel az arcodra közvetlenül a gőzfürdő után. Bár a meleg pára felpuhítja az elhalt hámsejteket és megnyitja a pórusokat, a durva szemcsés bőrradírok ilyenkor nem ajánlottak, mert felsérthetik a hámréteget. Helyette aktív szenes, agyagos, vagy zabos arcpakolást kenj fel, melyek magukba szívják a szennyeződéseket és kíméletesen, a bőrfelszínt nyugtatva távolítják el a száraz hámlemezkéket.

 

A pakolás után ildomos felvinni a bőrregeneráló szérumokat és esszenciákat, mert ilyenkor sokkal jobban felszívódnak. Pórusösszehúzó tonikkal, vagy hideg vízzel zárhatod le a pórusokat azután, hogy mindent beszippantott a bőröd. A hámlasztó pakolásokat nem szabad arcgőzölést követően használni, de megfelelően higított almaecettel áttörölheted a hámréteget.

A gőzfürdő jót tesz a száraz, érett bőrnek?

Alapvetően nem árt, ha óvatosan alkalmazza az ember lánya. Kéthetente egy gőzölés nem fog jelentős faggyúvesztést okozni, vagyis nem szárítja ki jobban a bőrt. Pont ellenkezőleg: serkenti a hámréteg regenerálódását, ezáltal picit elősegíti a faggyútermelését. Mivel az érett bőr zsírhiányos, ügyelni kell arra, hogy ne sérüljön a felszíni hidrolipid réteg, mely a bőr rugalmasságáért felel, illetve segít bent tartani a nedvességet. Ha túlságosan érzékeny a bőrfelület, meg kell várni, míg csökken a víz hőmérséklete.

Öt percnél tovább ne tartson a vízpárafürdő, és lehetőség szerint fokozd a hatását megfelelő illóolajokkal. Vízhiányos, kiszáradásra hajlamos bőrre ajánlott a szantálfa, a neroli olaj pedig támogatja a sejtnövekedést, és nyugtatja az érzékeny, irritált bőrt. A levendula- és a rózsaolaj szintén hatékonyan javítja a száraz és érett hámréteg ellenálló képességét.

Arcgőzölés után sokkal intenzívebben hatnak a bőrfiatalító, rugalmasságfokozó szérumok, de egy tojásfehérjéből készült arcpakolás is segíthet fokozni a bőrfelszín simaságát.

Mikor nem ajánlott a vízpárafürdő?

A gőzölés sajnos ronthat a hiperérzékeny, hajszáleres, rosaceás bőr állapotán, illetve gyulladt, ekcémás hámfelületen sem érdemes alkalmazni. Az atópiás dermatitisz például egy krónikusan fennálló bőrgyulladás, ami speciális kezelést igényel. A meleg vízpára hatására akár be is lobosodhat az érzékeny bőrfelület, ezért javasolt szakorvos véleményét kikérni, mielőtt bárki otthoni arckezelésbe kezdene. Nyílt sebek és napégés esetén sem ajánlott a gőzölés, előbb meg kell várni a sebgyógyulást.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés