Az ismertebb nevű bőrápoló olajok mellett, a borágó olaj kevésbé kerül előtérbe, pedig antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásán kívül számos jó tulajdonsággal bír. Javítja az érett bőr textúráját, feszesíti, feltölti, és rugalmassá teszi a kiszáradt hámréteget, valamint csökkenti az irritáció tüneteit.

hirdetés

A Kis-Ázsiában és Dél-Európában őshonos borágó növény – amit a népnyelvben kerti ökörnyelvnek, báránynyelvnek, hegyes útifűnek, ürömfűnek és uborkaszagú fűnek is neveznek – zöldségként és fűszernövényként egyaránt ismeretes. Teáját vizelethajtóként, borogatásként is használják.

Gyulladáscsökkentő hatása miatt főként toroköblítésre, vagy borogatásként, gyulladt bőrfelületre alkalmazzák, míg sárgás színű, tiszta olaja a durván kiszáradt, allergiától, irritációtól kipirosodott, illetve a rugalmatlan, ráncos hámrétegen segíthet.

Mire jó a borágó olaj?

Bár tartalmaz némi illóolajat, a borágó olaj nem tartozik az irritáló kencék közé, így hígítás nélkül is felkenhető a bőrre. A növény aprócska magjaiból, hidegen sajtolással, préseléssel állítják elő a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olajat, ami bőrregeneráló, öregedéslassító tulajdonságainak köszönhetően népszerű hatóanyag a kozmetikai iparban.

Rendkívül magas a gamma-linolénsav tartalma, ami segíti a bőr védelmi és megújulási folyamatait, ezáltal az extrém száraz hámréteg, az ekcéma, az atópiás dermatitisz, és a nehezen gyógyuló sebek kezelésére is alkalmas.

 

Lévén, hogy tele van antioxidánsokkal és lehúzza a gyulladást, pattanásos bőr kezelésére úgyszintén ajánlott, ám, mivel lassan szívódik fel, és félzsíros érzetet hagy maga után, érdemes más hatóanyagokkal összekeverve alkalmazni, ezáltal elkerülhető, hogy megüljön a hámrétegen és eltömítse a pórusokat.

A flavonoidok mellett ásványi anyagokban is bővelkedik, megtalálható benne a kalcium, kálium és szilícium. Az utóbbi fontos szerepet tölt be a hajszálak és a körmök egészséges felépítésében, ezért a borágó olaj segíti a töredezett, fénytelen tincsek, valamint a beszakadásra hajlamos körmök szerkezeti megerősödését.

Főként a száraz, idősödő, elvékonyodott és rugalmatlan bőr kezelésére javasolt krémekben bukkan fel emolliens alapanyagként, amely nem csak arra utal, hogy javítja a kencék kenhetőségét, hanem azt is jelenti: nyugtatja, simítja, puhítja a hámréteget.

Hatékony bőrmegújító tulajdonsága miatt, többnyire szerkezetjavító készítményekben találkozhatsz ezzel az összetevővel, hiszen feszesebbé teszi a petyhüdt, megereszkedett hámréteget, valamint visszaadja elveszett rugalmasságát.

Hogyan használd?

Csodát tesz a száraz bőrrel, ha a borágó olajat shea vajjal, ligetszépeolajjal, és E-vitaminban, omega-3 zsírsavakban gazdag lenmagolajjal elegyíted. Remek bőrfiatalító elixírt kaphatsz, ha argánolajba csepegtetsz a borágó olajából, majd néhány E-vitamin-kapszula tartalmát is hozzáadod – csak szúrd ki tűvel a fedőréteget.

Mangóvajjal és gránátalmaolajjal dúsítva, hatékonyan halványítja a ráncokat, szarkalábakat. Az ázsiai gázló – centella asiatica – szintén nyugtató, sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, emellett élénkíti a bőr vérellátását és kollagéntermelését, ezáltal remek kiegészítése lehet a borágó olajának, ha bőrfiatalításról van szó. A testápolódba éppúgy belekeverheted a báránynyelv magjából sajtolt olajat, így megszabadulhatsz a húzódó, száraz bőrérzettől.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés