A stressz bizony az izomzatot sem kíméli, ám egy hosszabb, jól felépített pilates-gyakorlatsor segít orvosolni a problémát. Javítja a közérzetet, ellazít és még az alakot is formálja.
A stressz negatív hatásait általában a mentális állapottal és a különböző betegségek kialakulásával állítják párhuzamba. Azonban a feszült napok, időszakok a mozgásra és az izomzat állapotára éppúgy hatással vannak. Amikor az ember stresszes valami miatt, észrevétlenül és tudat alatt feszíti az izmait, a merev és görcsös testtartás pedig előbb-utóbb fájdalmakhoz vezet, sőt, a nőies megjelenést is képes teljes mértékben lerombolni.
Noha a legfontosabb lépés ilyenkor a stresszforrás megszüntetése, a rendszeres torna, különösen a pilates sokat javíthat a test állapotán. A mozgás külső-belső erőként működik, kiszakít a mókuskerékből, mentálisan és testileg is sokat lendíthet a közérzeteden.
Pilates stressz és izomfeszülés ellen
A folyamatos görcsösség és feszülés következtében a izomzat nagyon be tud állni, merevvé válik, ami mind a tartást, mind pedig a mozgást befolyásolja. A pilates segítségével gyakorlatilag több legyet üthetsz egyetlen csapásra. Mind az izomfeszülésen, mind pedig a mentális letörtségen képes segíteni. Alaposan átmozgatja a testet, olyan izomcsoportokra is hat, amelyekről korábban azt sem tudtad, hogy léteznek. Ráadásul a gyakorlatok elősegítik a befelé fordulást és az ellazulást.
Ahhoz, hogy valóban érezd a torna hatását, mindenképpen érdemes egy hosszabb verziót választanod. Tény, hogy sokszor már egy pár perces mozgássor is ki tud rángatni a mókuskerékből és a feszített tempójú mindennapokból, ám a teljes megújuláshoz és az izomzat mélyreható átmozgatásához azért hosszabb edzésekre van szükség. Ez a 45 perces pilates kifejezetten kezdők számára alkalmas, ráadásul elegendő, ha a nappalidban csinálsz egy kis helyet a feladatok elvégzéséhez.
A nyújtó és feszítő lépések váltakozása keményen munkára bírja az izomrostokat. Ennek köszönhetően a pilates nemcsak a görcsök fellazításához járul hozzá, az alakot éppúgy látványosan formálja. Ha a stresszlevezetés és a befeszült izomzat könnyítése a célod a tornázással, az már csak bónuszjutalom, hogy még a tükörben is észlelni fogod a különbséget.
A stressz s annak tünetei kéz a kézben járnak egymással. A felengedés és a probléma megszüntetése éppen ezért több irányból közelítendő meg. A pilates a belső megnyugvást és a testi ellazulást is elősegíti. A mozdulatokat nagyon precízen kell végrehajtani, a fokozott koncentráció és a tudatos légzés pedig igazi mentális felüdülésként szolgál a rohanó hétköznapokon.
Arról nem is beszélve, hogy a mozgás beindítja az endorfin termelődését. Ebből adódóan az edzés végére sokkal üdébb leszel, jobb hangulatban fejezed be az edzést, mint ahogy nekikezdtél. Az már csak hab a tortán, hogy az izomfeszülés is enyhül, így az izomrostok sem azt az üzenetet küldik az agy felé, hogy itt bizony görcsös és feszült állapotban van a test.
Ne feledd, az edzést csak elkezdeni nehéz! Miután végeztél, sokkal jobban érzed majd magad a bőrödben, mentálisan és testileg is megújulsz a mozgásnak köszönhetően.
Fontos!
Ha jelentős fájdalmaid, mozgásszervi nehézségeid vannak az izomgörcsök és a befeszült izomrostok miatt, mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni. Noha a mozgás valóban segít, nem mindegy, hogy milyen mértékű és típusú a probléma. Erőteljes fájdalmak esetén célszerű orvos véleményét kérni a megfelelő mozgásforma kiválasztását illetően.
Kiemelt kép és cikkfotó: Getty Images.