Számos tényező okozhat sötét elszíneződést a hónalj területén, ami kényelmetlenséget okozhat az ujjatlan felsők viselésekor. Gyakran ez csak egy esztétikai probléma, amit többféle módszerrel kezelhetsz.

hirdetés

Van, amikor aggodalomra adhat okot a sötét foltok megjelenése a hónalj bőrén, hiszen különféle bőrbetegségek, hormonális rendellenességek, vagy súlyosabb problémák kísérő tünete lehet, például cukorbetegség állhat a hátterében. Ilyen esetekben érdemes elsőként az alapbetegséget kezelni, ezért fontos, hogy orvos döntse el, ártalmatlan hiperpigmentációról, esetleg a szervezetben fellépő zavarok egyik szimptómájáról van szó.

Ha az elszíneződött hónalj feltűnően bársonyos, selymes tapintású, viszket, ráadásul kellemetlen szagú a bőrfelület, akkor néhány praktikánál valószínűleg több kell ahhoz, hogy megszűnjön a probléma forrása.

Ám sok esetben szerencsére ártalmatlan, banális okok húzódnak meg a hónalj területén jelentkező bőrsötétedés mögött, amelyek kivédhetőek, a kellemetlen folt pedig egyszerű módszerekkel halványítható.

Kép: Getty Images.

Mitől lesz sötét a hónalj bőre? – így halványíthatod a hiperpigmentációt

A hónalj bőre kényes terület, ami ráadásul gyakran ki van téve mechanikai hatásoknak, dörzsölésnek, súrlódásnak a ruhák viselése és a borotválkozás által. Ha megvan hozzá a genetikai hajlam, már pusztán ez is kiválthatja a sötét elszíneződés megjelenését a hónalj felületén. Ám gyakran megesik, hogy a dezodor, vagy az önbarnító testápoló a ludas.

Borotválkozás

Ha csak vizet és szappant használsz a hónaljszőr leborotválásakor, esetleg szárazon húzod át a pengét a területen, az érzékeny bőr azonnal ellenállásba kezd, megvastagodik, ezáltal sötétebb lesz a színe. Ugyanakkor nikkelallergia, fémérzékenység is kiválthatja a problémát.

Mit tehetsz?

Használj borotváláshoz ajánlott gélt, habot vagy krémet, amely bőrnyugtató összetevőket tartalmaz, illetve lágyítja, puhítja a szőrzetet, így elkerülheted az irritációt. Amennyiben gyakran tapasztalsz kipirosodást, szőrtüszőgyulladást vagy hámlást borotválkozás után, térj át másfajta szőrtelenítési módszerre.

Kép: Getty Images.

Dezodor használata

Önmagában a dezodorhasználat még nem okoz hiperpigmentációt, de előfordul, hogy a termék olyan izzadásgátló komponenseket és illatanyagokat tartalmaz, amelyekre érzékenyen reagál a bőr.

Mit tehetsz?

Válassz hipoallergén dezodort, például gyerekek, kamaszok számára is kaphatóak alumíniumtól és erős vegyszerektől mentes verziók.

Barnító testápoló, önbarnító

A barnító testápolókkal ugyan halványabb színtónust lehet elérni, mint az önbarnító termékekkel, de mindkét fajtával könnyű szépségbakit elkövetni. Hiszen ebben az esetben nem a napfény hatására kezd sötétebbé válni a bőr, így ez csupán egy felszínen képződő árnyalat a készítményekben lévő önbarnító összetevők hatására. Ha a hónalj területén egyébként is meg van vastagodva a bőr, a fent említett borotválkozási szokások hatására, a kialakult színtónus foltos, egyenetlen lesz.

Az efféle termékek nagyon eltérőek, mindig ki kell tapasztalni a tulajdonságaikat. Vannak olyan típusok, melyek könnyen felszívódnak, és egyenletesen felkenhetőek, de akadnak problémásabb verziók is. A nehezen felszívódó barnító testápolókkal nem csupán az a baj, hogy száradás előtt könnyedén összefogják a ruhát, hanem a felszívódás egyenetlensége miatt itt-ott foltok képződhetnek.

Sietős készülődés esetén megtörténhet, hogy megül a krém a hónaljnál, és felöltözés után már nem szívódik fel egykönnyen, hiszen a hónalj területe egy melegebb közeg, zárt ruházat alatt hő termelődik ennél a testtájéknál, így a barnító testápoló még elkenődhet, ami sötétebb barna foltokat eredményezhet az érintett testfelületen.

Az is előfordulhat, hogy az önbarnító termék és a dezodor kémiai anyagai egyszerűen nem férnek össze, reakcióba lépnek egymással, mielőtt felszívódna a krém, ezáltal elszíneződés alakulhat ki a bőrön.

Kép: Getty Images.

Mit tehetsz?

Tartsd be a sorrendet az önbarnító termékek alkalmazásakor, előtte használj hámlasztót, ügyelj arra, hogy ne maradjon érdesebb, hámló, száraz folt a testfelületen, csak azután alkalmazd a terméket. Az izzadásgátló dezodort már csak akkor használd, amikor az önbarnító teljesen felszívódott és száraz a hónalj területe.

A megelőzésen túl: így halványíthatod a már kialakult sötét foltot a hónalj bőrén

A hónalj bőre nagyon érzékeny, a testradírok ezen a területen nem jöhetnek szóba. A gyengéd hámlasztás azonban célravezető lehet, a glikolsav és a tejsav kíméletesen távolítja el az elhalt hámsejteket, a bőrsejtek cserélődésével pedig nem csak puhább lesz a hónalj bőre, hanem a sötét elszíneződés is halványodni fog. Hetente kétszer alkalmazhatod a koncentráltabb hámlasztókat, de például egy tejsavat tartalmazó tusfürdő naponta bevethető.

A paradicsom és a citrom enyhe bőrvilágosító, folthalványító hatással rendelkezik, mindkettő hámlasztó tulajdonságokkal bír. Az Aloe vera és az E-vitamin is gyengéden halványítja a foltokat, a kettő együtt igen erős regeneráló hatással bír, ezáltal megújítják a hónalj bőrét.

A paradicsomot keverd össze joghurttal, sűrítés gyanánt és azért, hogy fokozd a pakolás bőrpuhító és tápláló erejét, zabpelyhet adagolj a masszához. Vidd fel a megtisztított hónaljra, és hagyd rajta legalább 10-15 percig.

Így készíts világosító gélt:

  • 1 evőkanál citromlé
  • 1 evőkanál Aloe vera gél
  • 1 E-vitamin-kapszula olajos tartalma

Az E-vitamin-kapszulát szúrd ki egy tűvel, és az olajos tartalmát add hozzá a citromlével összekevert Aloe vera gélhez. Tisztítsd meg a hónalj területét, hagyd megszáradni, majd kend rá a keveréket és tíz percig pihentesd rajta. Azután öblítsd le.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés