A szezonális hajhullás ellen nem csupán étrend-kiegészítőkkel, a megfelelő ételek fogyasztásával is felléphetsz. Ezek a legfontosabb vitaminok, amelyek nélkülözhetetlenek a haj egészségének, ragyogásának megőrzéséhez.

hirdetés

Az őszi-téli időszakban sokaknál jelentkezik szezonális hajhullás, ám még egy nagyobb hajcsomó esetén sem kell kapásból pánikba esni. A hajszálak cserélődése folyamatos, persze észre kell venni, ha a probléma már kórossá válik, hiszen ilyenkor mindenképpen szükséges szakértővel konzultálni és kideríteni a háttérben húzódó okokat. Számos esetben azonban a vitaminhiány bújik meg a hajhullás mögött, ami viszonylag egyszerűen kezelhető és orvosolható.

A hideg, nyirkos, szeles időjárás nem csak a lelkünket, a testünket, s ezáltal a hajunkat is megviseli. A tincsek igencsak érzékenyek a környezeti változásokra, nem csoda, hogy a tél közeledtével a frizura egyre inkább elveszíti ragyogását, szárazzá válik, töredezni kezd, de még a hajhullás is felerősödik. Ebbe semmiképp nem érdemes beletörődni, az étkezés átformálásával, a vitaminbevitel növelésével abszolút meg lehet fordítani a folyamatot.

A tavaszi-nyári időszakban a nők többsége sokkal több vitamint visz be az étkezésével, hiszen a finom szezonális gyümölcsök nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezet fenn tudja tartani a megfelelő vitaminszintet. Az őszi-téli időszakban a raktárak folyamatosan ürülnek, az immunrendszer és a szervezet szép lassan feléli a korábban felturbózott készletet. A vitamin-, illetve ásványianyag-hiány pedig a haj állapotán is szemmel látható nyomot hagy. Ez ellen akár étrend-kiegészítőkkel, akár az étkezés újragondolásával sokat lehet tenni.

Na de melyek a legfontosabb vitaminok a haj számára, és milyen ételeket érdemes fogyasztani ilyenkor?

 

A legjobb vitaminokban gazdag ételek hajhullás, töredezés ellen

B-vitamin

A B-vitaminok csoportja igencsak széles körű, az azonban egyértelműen kijelenthető, hogy a B-vitamin-tartalék megcsappanása szinte garantáltan fokozza a hajvesztést. Sokan úgy gondolják, hogy a B-vitaminnak leginkább a bőr állapotával van szoros kapcsolata, ám a hámréteg mellett a frizura megjelenését, sűrűségét, egészségét is jelentősen befolyásolja.

A hajhagymák kiegyensúlyozott működéséhez ugyanis feltétlenül szükség van B-vitaminra, s amennyiben ez felborul, a fejbőr állapota romlik, a hajhagymák pedig nem tudják rendesen ellátni feladatukat. Ez a folyamat hosszú távon hajhulláshoz vezet. A B-vitaminok pótlásával javul a hajhagymák anyagcseréje, a fontos tápanyagok szállítása sokkal kiegyensúlyozottabban, gördülékenyebben zajlik, ezáltal a tincsek is erőre kapnak, a hajhullás is mérséklődik.

Az egyik legfontosabb B-vitamin-típus a biotin, amely H-vitaminként is ismertté vált. Nem csupán a hajhullás mérséklésében játszik fontos szerepet, a töredezés megelőzésében, a haj erősítésében és ragyogásának fenntartásában szintén jeleskedik.

Ahhoz, hogy az étkezéssel pótolni tudd a B-vitaminokat, mindenképpen fogyassz több olajos magvat, például diót vagy mandulát. A hüvelyesekkel szintén szuperül pótolhatod a B-vitamint, a vörös lencse, a csicseriborsó és a bab például remek választás lehet. A cékla, a gesztenye és a csirkemáj szintén jó, ha felkerül időnként az asztalra.

 

A-vitamin

Az A-vitamin jóformán nélkülözhetetlen a tincsek regenerációjához, a hajtüszők egészségének fenntartásához. Hiánya gyakran vezet hajhulláshoz, illetve fontos szerepet játszik a hajnövekedésben. A túlzott A-vitamin-bevitel sem jó, mindenképpen célszerű eltalálni az arany középutat mind a frizura, mind pedig a szervezet egészséges működéséhez.

Szimplán étkezéssel nehéz túladagolni az A-vitamint, azonban ha étrend-kiegészítő vitaminokkal próbálod felturbózni a megcsappant készletet, mindenképpen járj utána az ajánlott mennyiségeknek. Az A-vitamint egyébként könnyű kiszúrni az ételekben, ugyanis a sárga, béta-karotint tartalmazó zöldségek csak úgy dúskálnak benne. Természetesen nem kell valaminek sárgán rikítania ahhoz, hogy A-vitaminban gazdag legyen.

Fogyassz sok édesburgonyát, répát és sütőtököt, de a spenótban, a kelbimbóban, a brokkoliban és a fodros kelben éppúgy bőséggel található A-vitamin.

Vas

Mi köze a vasnak a hajhulláshoz? A folyamat tulajdonképpen úgy fest, hogy a vashiány vérszegénységet okoz, a vérszegénység egyik tünete vagy inkább velejárója maga a fokozott hajhullás. Na persze ilyenkor más tünetek is abszolút érzékelhetők, az őszi-téli időszakban jelentkező sápadt arcbőr, kóros fáradtság és gyengeségérzet például szintén azt jelzi, hogy a szervezetnek vaspótlásra van szüksége.

Szerencsére a szezonban számos olyan ételt fogyaszthatsz, amelyek hozzájárulnak a vasszint megemeléséhez. A spenót, a máj, a csicseriborsó, a lenmag, a mazsola, a pisztácia, a lencse, a tökmag és a vörös húsok egyaránt segítenek helyrebillenteni a megcsappant készletet.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés