A lecitin gyakori összetevője a hidratáló, bőrfiatalító krémeknek, mégsem hallani róla annyit, mint a hialuronsavról, a kollagénről, vagy a Q10 koenzimről. Pedig ott a helye a ránctalanító szupersztárok között!

hirdetés

A lecitin egy természetes, viaszos anyag, amely többnyire telítetlen zsírsavakból áll, ám van két nagyon fontos alkotórésze, a kolin és az inozitol, amelyek számos területen szolgálják a szervezet egészséges működését. Ez utóbbiak leginkább zsírbontó tulajdonságaik révén népszerűek, ezért többnyire fogyást segítő étrend-kiegészítők összetevői között bukkannak fel.

Ám a lecitin amellett, hogy megakadályozza a zsírok lerakódását és segíti a máj munkáját, nélkülözhetetlen építőeleme a sejteknek, különösen a sejtmembrán szerkezetében fellelhető. Megtalálható a tojássárgájában, a tejben, a szójababban, a hüvelyesekben, és remek forrásai egyes növényi olajok, mint például a szója-, a lenmag-, a napraforgó-, vagy a repceolaj.

Mi a lecitin szerepe a bőrápolásban?

A kozmetikai ipar elsősorban bőrpuhító és vízmegkötő anyagként használja. Mivel lipidféle, segít visszaállítani a bőr védelmi szigetelését, amely megakadályozza, hogy elszökjön a nedvesség. Nagy előnye, hogy víz hatására megduzzad, ezért kipárnázza a bőrt, és csökkenti a ráncok mélységét.

 

Bőrlágyító hatása mellett antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, aminek köszönhetően elősegíti a bőr és a hajhagymák regenerálódását. Hajhullás elleni készítményekben szintén előszeretettel alkalmazzák, hiszen javítja a keringést, illetve optimalizálja a fejbőr és a hajszálak nedvességtartalmát.

A zsír- és vízhiányos, érett bőrre ajánlott regeneráló, anti-aging krémekben általában olyan hatóanyagok mellé adagolják, mint a hialuronsav, a Q10 koenzim, a niacinamide, vagy a homoktövis, a gránátalma és az aloe vera kivonata, hiszen elősegíti a hasznosulásukat. A lecitin a foszfolipidek egyike, és mivel a sejtfalakban is előfordul, bőrrokon tulajdonságokkal rendelkezik. Könnyen beépül, így mélyebbre juttatja a liposzómákba ágyazott vitaminokat és olajokat. A táplálékkal bevitt lecitin pedig segíti az A- és B1-vitamin felszívódását.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés