A szódabikarbónás pakolás és a fogkrémes pattanáskezelés könnyű megoldásnak tűnhet, de ezek az otthoni módszerek olykor több kárt okoznak, mint amennyit használnak. A DIY arcápolás nem mindig veszélytelen, bizonyos összetevők rosszul működhetnek a bőrön.

hirdetés

Az elmúlt néhány évben hatalmasra nőtt a kísértés, hogy otthon is könnyen megtalálható összetevőkből készítsünk saját bőrápolót. Főleg a karantén kezdete óta mindannyian hajlottunk az új dolgok kipróbálása felé. Bár a konyhából származó hozzávalók többnyire természetesek és fogyaszthatók, valamint az olyan termékek, mint a fogkrém mindennapi ápolásunkat szolgálják, nem feltétlenül biztonságosak a bőrünkön használva.

Hiába természetesek, árthatnak a bőrnek: a DIY arcápolás veszélyei

Bár a Pinterest-táblák és a TikTok-trendek másként gondolkodhatnak, a sok DIY bőrápoló és szépségápolási praktika nem előnyös, sőt hosszú távon kárt is okozhat. Ha bőrápolásról, sminkelésről és testápolásról van szó, fontos, hogy jól tájékozódj az általad alkalmazott összetevőkről.

Citrom

A citrom erősen savas tulajdonságai káros természetes összetevővé teszik, amely láthatóan irritálhatja a bőrt. Míg a savak segíthetnek csökkenteni a sötét foltokat és hámlasztani a bőrt, a citromban és más citrusfélékben található savak nem alkalmasak helyi használatra hígítatlan állapotban. Közvetlenül az arcra kenve a citrom rendkívül érzékennyé teszi a bőrt a nap UV-sugaraival szemben. Ez elszíneződést, leégést és általános bőrkárosodást okozhat.

A legjobb, ha maradsz a citromos víz ivásánál, hogy kihasználd a gyümölcs előnyeit. Bár gazdag C-vitamin-forrást jelent, ha bőr- és testápolásról van szó, válassz olyan szérumot, amely biztonságosan használható, és bizonyítottan olyan eredményeket hoz, amelyek ragyogóbbá teszi az arcot, sőt még a bőr tónusát is.

Kávé

Bár a házi készítésű kávéradírok nem tűnnek károsnak, sőt, elősegíthetik a bőr rugalmasságának és feszességének megőrzését, a nagyon darabos, karcos verziók mikrosérülést és irritációt okozhatnak a hámréteg felületén, főleg az érzékeny arbőrön. Ráadásul eltömíthetik a csöveket is, és hosszú távon költséges lefolyódugulást okozhatnak.

A kávézacc közvetlen az archoz dörzsölésével keletkező mikroksérülések bőröd számára súlyos kiszáradást és irritációt okozhatnak a felhám érzékenységétől függően. Olajjal, lágyabb, folyékonyabb összetevőkkel elkeverve a már lefőtt kávé után maradt zacc kevésbé tartalmaz durva szemcséket. Ám kipróbálhatsz helyette egy gyengéd hámlasztót, amely képes kisimítani a bőr textúráját, sérülések nélkül.

Szódabikarbóna

Az interneten számos olyan DIY arcpakolás receptje kering, melyben a szódabikarbóna alapanyagként szerepel. Mitesszerek ellen javasolják a leggyakrabban, azonban a ruhák fehérítésére is alkalmas összetevő durván kiszáríthatja a bőrt, ezáltal még jobban beindulhat a faggyútermelés. A száraz sarok ápolására még csak-csak bevethető, hiszen ez a terület kevésbé érzékeny, illetve a bőrkeményedések eltávolítását nem heti szinten végzi az ember, de gyakori használatra, különösen arcra kenve nem ajánljuk.

Fogkrém

Bár kissé kilóg a sorból, szinte mindenki használta már a fogkrémet az arcára, amikor egy hirtelen előtüremkedő pattanástól akart gyorsan megszabadulni. De kerülni kell azt a módszert. A szódabikarbónát és a peroxidot egyaránt tartalmazó fogkrém irritációt okoz, így a bőr száraz és hámló lesz. Ezenkívül, ha a fogkrémet egy éjszakán át a pattanásokon hagyod, az ronthatja a helyzetet, hegeket és nyomokat hagyva maga után. Próbálj ki inkább pattanásra való tapaszokat, mivel a hidrokolloid tapaszok láthatóan csökkentik a bőrhibák megjelenését, legtöbbször egyik napról a másikra.

Ecet

Az ecet, mint toner irányzatot széles körben tesztelték az emberek az interneten, azonban potenciálisan káros hatásai miatt érdemes kerülni a DIY arcpolás terepén. Erős illata mellett, ha az ecetet közvetlenül az arcra visszük, azonnal égető érzést okoz, ami irritálja a bőrt, és akár felületi vegyi égési sérülést is okozhat. Ha olyan tonikot keresel, amely valóban javítja bőröd megjelenését, akkor olyan tejsavat tartalmazó terméket keress, amely serkenti a sejtcserét és a bőr megújulását. Így egyenletes és kiegyensúlyozott arcszínt kapsz.

Cukor

A házi készítésű cukorradír alkalmazása ártalmatlannak és egyszerűnek hangzik, de ha kristálycukorral dörzsölöd az arcod, azzal többet ártasz, mint használsz. Az ötlet abból adódik, hogy a cukor fizikai hámlasztóként eltávolítja az elhalt hámsejteket, de a durva cukorradírok – különösen a házi készítésűek – túlságosan kíméletlenek az archoz. A konyhából származó cukor használata szinte garantálja a mikrosérülések kialakulását a bőr felszínén, amikbe aztán a baktériumok is könnyen bejuthatnak. Egy megfelelő kémiai hámlasztóval sokkal jobb és kíméletesebb hatást érhetsz el!

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés