Bár a hajmosással elsősorban a tisztítás a célunk, ideális esetben a hajhagymák táplálását is jelenti. Ez a recept Indiában évszázadok óta ismert, és nem véletlen, hogy generációról generációra öröklődik. Igaz, különleges összetevőkből áll, ám ez a hajerősítő sampon házilag is könnyen összerittyenthető, ugyanis minden alapanyaga hazánkban is beszerezhető.

hirdetés

A mai samponkínálat már-már zavarba ejtő, szinte minden hajproblémára létezik egy-egy készítmény. Persze, természetes komponensekből sincs hiány, de ezt a receptet bizony nehéz felülmúlni.

Olyan alkotóelemekből áll, melyek együttes erővel kezelik a haj- és fejbőrgondok széles skáláját, mint a korpásodás, a sprőd, gyenge, töredezett, kezelhetetlen tincsek, az igénybevételnek köszönhető hajhullás, a lassú növekedés, vagy a fejbőr irritációja. Ráadásul ezek az alapanyagok bio és natúr webáruházakból is könnyen beszerezhetőek.

Hajerősítő sampon házilag

A shikakai por az egyik fő összetevője, amely egy indiai cserje őrleménye. Akár önmagában is nagyon hatékony tud lenni, hiszen szaponint tartalmaz, mely kíméletesen tisztít. Mindemellett megőrzi a fejbőr természetes pH-értékét, ezáltal megszünteti irritációját, és a száraz korpásodásra is megoldást jelenthet.

Rendszeres használata mellett a szálak erősebbé, egészségesebbé, fényessé, és könnyen kifésülhetővé válnak, és megszűnik a hajvégek elvékonyodása, töredezése.

Az amla por serkenti a hajnövekedést, és az arcbőrre is szívesen használják, mert remek antioxidáns. Az ayurvéda gyógyászatban teakúrákhoz is alkalmazzák.

 

Mosódióval – reetha – és az amla porral kiegészítve még szuperebb, kettő az egyben sampont nyerhetsz, ami nem csak tisztítja a hajat, hanem ápolja, táplálja a szálakat és a fejbőrt.

A reetha héja szintén szaponint tartalmaz, antibakteriális, de kímélő hatású tisztítószer, ezért érzékeny fejbőrre és zsíros hajra éppúgy ajánlott. Mivel fenntartja a természetes lipid-réteget, nem szárítja a bőrt, és nem bontja meg védőgátjait.

Az amla bogyót Indiában az örök fiatalság és szépség gyümölcsének tartják, hiszen C-vitaminokban, egyéb antioxidáns anyagokban, polifenolokban, flavonoidokban, B-vitaminokban, és esszenciális zsírsavakban is bővelkedik.

Az indiai egresként is emlegetett termésből olajat és port készítenek, amit a hajhullás csökkentésére, illetve a korai őszülés megelőzésére használnak. A szárított amla porított változata gyakran kerül bele samponokba, ugyanis fokozza a haj volumenét, fényessé teszi a szálakat, illetve serkenti a kollagéntermelést, ezáltal a tincsek rugalmasabbá, erősebbé válnak. Mindhárom alapanyag régóta ismert az ayurvedikus szépségápolásban, előnyeikkel pedig egymás hatását erősítik.

A görögszénát az ázsiai nők is régóta alkalmazzák különféle hajproblémákra, de leginkább hajhullás ellen. Ez a gyógy- és fűszernövény úgyszintén dúskál a jóban: vitaminokban, flavonoidokban, tápláló olajokban és fehérjékben, regeneráló lipidekben, valamint ásványi anyagokban gazdag.

A magokból kinyert por oldott állapotban lezárja a hajszálak sérült kutikuláit, ezzel pedig megakadályozza, hogy elszökjön belsejükből a nedvesség. Nem csak táplálja a hajhagymákat, hanem javítja a fejbőr vérellátását, és gyulladáscsökkentő hatásával csökkenti az irritációit, illetve megnöveli az ellenálló képességét.

A görögszéna magjaiból készült por csakúgy, mint a shikakai és az amla por, online is beszerezhető bio és natúr webáruházakból.

 

Tulajdonképpen már ennyi is elég a csodás eredményhez, mármint a haj állapotának gyors javulásához, de még mindig fokozhatod a samponod erejét különféle gyógynövényekkel, például fehérmályva gyökerével, rozmaringgal, zsályával.

A sampon hozzávalói:

  • 1-2 evőkanál shikakai por
  • 1-2 evőkanál reetha por
  • 1-2 evőkanál amla por
  • 1 evőkanál görögszéna por

A haj hosszától függően mindegyik porból egy, vagy két kanálnyit adagolj egy tálba, a lényeg, hogy egyenlő arányban szerepeljenek. Nagyjából annyi forró vízzel kutyuld össze az őrleményeket, hogy közepes sűrűségű pasztát kapj. Minél folyósabb az állaga, annál nehezebb fröcskölődés nélkül felvinni a hajra. A pépesebb masszát könnyebb a fejbőrbe masszírozni, úgyhogy ki kell tapasztalni, kinek hogy kényelmesebb.

Nem lesz olyan, mint egy szokványos sampon, színében, kinézetében, viselkedésében sem. Kevésbé habzik, és nem illatozik, mégis jól tisztít, emiatt ne aggódj. Töltsd tiszta flakonba vagy tubusba a keveréket, majd vizes hajra vidd fel, és alaposan dörzsöld át vele a fejed, azután nyomkodd bele a tincsekbe.

Miután leöblítetted, érezni fogod a különbséget. Azt azonban nem árt tudni, hogy a shikakai és amla por rendszeres használat mellett idővel sötétíti a hajat, ezért világosszőke és ősz haj esetében ezt a mellékhatást érdemes figyelembe venni.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés