Az 1950-es évek szépségápolási kultúrája távolról sem csak a divatforradalomról és a hollywoodi dívák ikonikus megjelenéséről szólt. A korszak női olyan időtálló szépségpraktikákat alkalmaztak, amelyek máig hatékonyan szolgálják a bőr és haj ragyogását.
Az ötvenes évek egyes szépségpraktikái a mai napig méltán jelen vannak a szépségápolásban, többek között annak köszönhetően, hogy ezek a módszerek nem csupán hatékonyak, hanem egyszerűen és könnyedén beépíthetők a modern bőr- és hajápolási rutinba.
Ragyogó bőr és makulátlan hajkoronák: az ötvenes évek szépségpraktikái
Éjszakai kézápolás
Az 1950-es évek egyik legismertebb szépségápolási rituáléja az éjszakai kézápolás volt. A nők elalvás előtt annyi tápláló krémet kentek kezeikre, amennyit nem sajnáltak, majd puha pamutkesztyűt húztak rá. Ez a módszer nem csupán a bőr hidratálására szolgált, hanem elősegítette azt, hogy a krémek hatóanyagai intenzívebben szívódjanak fel.
Miközben az igazak álmát aludták, a hidratálókrém szorgosan végezte munkáját, és reggelre bársonyos, puha tapintású bőrt varázsolt a nőknek. Az ilyen típusú éjszakai bőrápolás ma is elterjedt és rendkívül könnyen beilleszthető a mindennapokba, hiszen csupán néhány percet vesz igénybe az esti rutinból. Sőt, ma már különféle éjszakai kézmaszkok közül lehet válogatni, amelyek még hatékonyabbá teszik ezt a bőrápolási módszert.
Kép: Getty Images.
A selyemkendő bevetése
A hajápolás terén a selyemkendős technika különleges szerepet játszott már ebben az időszakban is. Az ötvenes évek a nők selyemkendőbe kötötték hajukat éjszakára, hogy megóvják frizurájukat a súrlódásoktól és megőrizzék a gondosan megformázott loknik rugalmasságát. A selyem anyaga nemcsak megvédte a frizurát a külső hatásoktól, hanem minimalizálta a hajszálak töredezését is. Ezenkívül a selyem finom tapintása és simasága biztosította, hogy a loknik ne gubancolódjanak össze. Ez a módszer az elmúlt időszakban ismét hatalmas népszerűségnek örvend, ami nem véletlen, hiszen hatékonyan és mindenféle mesterséges anyag nélkül védi meg a frizura ragyogását.
Hideg dauer és puha hajcsavarók
Az 1950-es években minden nő loknilázban égett. A hideg dauer elterjedésével képesek voltak tartós, rugalmas göndörséget elérni anélkül, hogy hőt alkalmaztak volna, azonban ezek a kezelések hosszú távon sajnos a különböző kémiai anyagok miatt borzalmasan szárították a hajat. Roncsoló hatásai miatt a hideg dauer alkalmazását sokan inkább jegelték, és puha, szivacsos hajcsavarókra váltottak. Ezek a hajcsavarók jóval kényelmesebb és kíméletesebbek alternatívát nyújtottak.
Kép: Getty Images.
Hajcsavarók helyett puha anyagdarabokat is használtak, lenvászon vagy pamut anyagmaradékokra tekerték fel a tincseket. A közösségi médiában újra elterjedtek ezek a hőmentes göndörítési alternatívák, sőt, olyan termékek létrehozását ösztönözte, mint a lágy hullámok megalkotásában segítő selyemborítású szivacsok, amelyekre az egész hajtömeget fel lehet csavarni.
Az aeroszolos hajlakk forradalma
Az 1950-es évek végén egy forradalmi újítás jelent meg a szépségiparban, amely alapjaiban változtatta meg a hajápolást. Ez nem volt más, mint az aeroszolos hajlakk. Ezek a hajlakkok lehetővé tették a frizurák rögzítését anélkül, hogy a tincsek elnehezedtek volna. A finoman porlasztott hajlakkok nemcsak a frizura tartósságát biztosították, hanem ragyogó fényt is adtak a hajnak. A hajlakkok olyan szilikonokat és viaszokat tartalmaztak, amelyek simítják a hajszálak felületét, így azok gyönyörűen vissza tudták tükrözni a fényt. Némely aeroszolos hajlakk még védi is a hajat a káros külső hatásokkal szemben, így nem csoda, hogy a mai napig telítve van a piac az efféle hajápolási termékekkel.
A szilikont azonban érdemes okosan alkalmazni, olykor-olykor előnyös lehet az a hatása, hogy lezárja a kutikulákat a hajszálakon, így nem hagyja elpárologni a tincsek szerkezetét lágyító nedvességet, ám hosszú távon lerakódásokat okozhat a fejbőrön, megakadályozva ezzel a bőr szellőzését, és rontva a rugalmasságát. A fejbőr oxigén- és tápanyagellátása nem az igaz, ha a szilikon megtelepszik rajta, ezért állandó használatra nem javasolt.
Ma már sokkal fenntarthatóbb és kíméletesebb formában jelennek meg a hajfixálók, egyes hajspray-k proteint, B-vitaminokat, hajszerkezet-javító összetevőket tartalmaznak, és különféle technológiákkal érik el, hogy a szálak ne tapadjanak össze és megőrizzék rugalmasságukat. Alkoholmentes változatok úgyszintén kaphatók, így a hajlakk már nem feltétlenül jelent egyet a tincsek károsításával.
Az 1950-es évek szépségpraktikái alapjaiban változtatták meg a nők életét. Ma, amikor a modern szépségipar ismét egyre inkább a természetes és fenntartható megoldások felé kacsintgat, ezek a praktikák is újra egyre relevánsabbá válnak, így mindenképpen érdemes lehet ellesni őket.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.