A napallergia számos embert érint, felmérések szerint az Egyesült Királyságban miden 10. ember küzd ezzel a problémával, Közép-Európában a lakosság 10-20%-át érinti. Az viszont az egész világra igaz, hogy mostanra már nemcsak az erős napsütés esetén kell a bőrt védeni, hanem az év minden napján. Napallergia pedig bárkinél előfordulhat; ha van a családodban allergiás vagy asztmás, akkor még nagyobb a kockázata ennek a típusú bőrtünetnek. A napallergiával kapcsolatban számos tévhit kering, a FOREO szakértői segítenek mindenre választ adni.

hirdetés

A napallergia típusai

Sokan nem is gondolnák, hogy hányféle napallergia létezik, és esetleg a különféle irritációk, kiütések az allergia miatt jelennek meg folyton. Az erős napsugárzás miatt már nem elegendő, ha a nyári időszakban óvod a hámréteget a nap káros sugaraitól. Az őszi, téli időszakban ugyanúgy jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek, ezért a fényvédelem ekkor sem maradhat ki a rutinból. Rengeteg típusa van, melyek eltérő formában jelentkeznek.

Polimorf fénykiütés – PLE

Különböző fajta napallergiák léteznek. A leggyakoribb a polimorf fénykiütés – PLE -, más néven nyári fénykiütés vagy szoláris urticaria. Általában tavasztól őszig fordul elő. Ha valaki ezzel küzd, a bőr azon részén, melyet nap ér, kidudorodó, viszkető kiütés jelenik meg. A kiütés hasonlít a csalánkiütéshez. Az arcon, nyaki részen, mellkason és a karokon fordul elő.

Szoláris urticaria

A szoláris urticaria a napallergia egyik fajtája, amikor a nap érintette bőrön csalánkiütések jelennek meg. A csalánkiütések viszketnek, néhány óráig láthatók. Általában maguktól elmúlnak, de amint ismét nap éri a bőrfelületet, azonnal újra megjelennek.

Gyógyszer okozta fényérzékenység

Bizonyos gyógyszerek a bőr napfényérzékenységét okozhatják. Egyes antibiotikumok, antidepresszánsok, gyulladáscsökkentő gyógyszerek úgyszintén kiválthatják. Ha ezen gyógyszerek valamelyikét szeded, javasolt a napfény kerülése, amennyire csak lehet.

Actinic prurigo

Az actinic prurigo egy ritka bőrbetegség, mely leginkább kicsi gyerekeket és serdülő tiniket érint. Viszkető, hámló foltok jelennek meg a bőr azon részén, ami napfénynek volt kitéve. A foltok hetekig, vagy akár hónapokig is megmaradnak.

A napallergia tünetei

A napallergia tünetei egyénenként változhatnak az enyhétől a komolyabb formáig. Ám a leggyakoribb tünetek a következők: viszkető vagy égető kiütés, csalánkiütés, pirosság, duzzanat, hólyagok és apró dudorok.

Ha a fent felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalod a napon tartózkodás után, érdemes orvoshoz fordulnod, aki kíváncsi lesz a kórtörténetedre, és a bőrödet is meg fogja vizsgálni. Javasolhat allergiavizsgálatot is, a lehetőségek kizárása miatt. Emellett további tünetei is lehetnek a napallergiának. Ha mellkasi fájdalmat, szédülést, izomgörcsöt, erős fejfájást, gyomorfájdalmat, hirtelen erős gyengeséget, légzési vagy nyelési nehézségeket, vagy esetleg hányást tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz.

Így óvható meg a bőr

Ha van hajlam a napallergiára, nagy valószínűséggel érzékeny bőrrel rendelkezel. Tehát különösen óvatosnak kell lenni a bőrápolásban. Érdemes kíméletes szappant vagy arctisztítót használni arcmosáskor. Jó, ha kerülöd a durva összetételű szappanokat, amelyek elvonják a bőr természetes zsírosságát és ki is szárítják azt. Kísérletezhetsz a különféle arctisztító készülékékkel, ilyen például a FOREO LUNA kifejezetten érzékeny bőrre kifejlesztett verziója. Puha szilikonból készült, amely ellenáll a baktériumoknak és 35-ször higiénikusabb, mint a nylonkefék.

Fontos, hogy használj hidratálókrémet, hogy az arcbőr ne száradhasson ki. Mindig kend be közvetlenül arcmosás után. A fényvédő sosem maradhat ki a rutinból, legalább 30 SPF-jelzésű kencét válassz, és kend be a bőrödet 15 perccel azelőtt, hogy kimennél a napra. Kétóránként szükséges ismételni, főleg napozás, izzadás vagy úszás esetén.

Hogyan tudod megakadályozni a napallergiát?

Ha napallergiád van, az a legjobb, ha kerülöd a közvetlen napfényt, a szabadban főként árnyékban tartózkodj. Mindenképp laza, kényelmes védőruházatot viselj, ami takarja a bőrt, hordj nagy karimájú kalapot, amelynek árnyéka védi az arcot és a nyakat a naptól. Ám ennek ellenére sem szabad túl sok időt a napon tölteni, időként jó, ha árnyékba vonulsz. A hidratálásról sem szabad megfeledkezni, a megfelelő vízfogyasztás elengedhetetlen.

Így kezelhető a napallergia

Enyhe napallergia esetén a tünetek maguktól elmúlnak. Ha a tünetek komolyak, az orvos lehet, hogy felír szájon bevehető vagy helyileg alkalmazandó kortikoszteroidot. Ezek gyulladáscsökkentő orvosságok, melyek csökkentik a viszketést és a duzzanatot. Bizonyos esetekben az orvos szájon át bevehető antihisztamint is felírhat a tünetek enyhítésére. Ha nagyon komoly a kiváltott reakció, az orvos epinephrininjekciót is adhat, ami csökkenti a duzzanatot és a viszketést.

Szerencsére a napallergia nem jelenti a strandolás vagy a nyári programok végét. Továbbra is lehet élvezni a kellemes időt a szabadban, ám a fényvédelemről, megfelelő öltözékről nem szabad elfeledkezni. Ha tüneteket tapasztalsz, azonnal orvoshoz kell fordulni. A fényvédő termékekről ősszel se feledkezz meg, arcra, dekoltázsra is kaphatók olyan készítmények, melyek erős védelmet nyújtanak, de kíméletesen, gyengéden ápolják az érzékeny, irritált bőrt.

 

Képek: Getty Images. 

Forrás: FOREO. 

  • Megosztás:
hirdetés