A szójaital, vagy közismertebb nevén szójatej, főként két alkotóelemből, a babszerű magokból és vízből áll. Egy ideje a szépségipar is felfedezte magának, hiszen rengeteg bőrszépítő anyag található benne, ami alkalmas a ráncok finomítására és a szemkörnyéki sötét karikák csökkentésére. Tippet adunk, hogyan iktasd be a bőrápolási rutinodba!

hirdetés

A szójababból készült ital fogyasztása sok előnnyel jár, de számos kutatás boncolgatta már a hátrányos tulajdonságait. Ezek leginkább arra térnek ki, hogy alacsony a vastartalma, és, bár rendkívül gazdag fehérjében, esszenciális aminosavakból csak kevés található meg benne, amit vegán étrend esetén feltétlenül pótolni kell.

A szója egészségre gyakorolt pozitív vagy negatív hatásai attól is függnek, hogyan dolgozzák fel a babokat, de az erről szóló tanulmányok egyelőre rendkívül ellentmondásosak. Azzal kapcsolatban azonban nem oszlanak meg a vélemények, hogy a szójaital csodásan ápolja a bőrt, ha külsőleg alkalmazzák.

A szójatej remekül hidratálja a bőrt

Bár a tejhez semmi köze, csupán a fehér színe miatt kapta az elnevezést, fehérjékben és zsírsavakban gazdag, melyek összetétele egészen más, mint a tehéntej alkotóelemeié. A szójababok – amelyek valójában olajban gazdag magvak – E-vitaminban, kalciumban, magnéziumban, cinkben, valamint B-vitaminokban bővelkednek. Továbbá megtalálható bennük a bőr számára értékes lecitin, ami egy lipidféle, és a sejtmembrán felépítésében is szerepet játszik.

 

Antioxidáns tulajdonságokkal úgyszintén rendelkezik, emellett bőrpuhító és vízmegkötő anyagként hasznosítja a kozmetikai ipar. Mivel nedvesség hatására megduzzad, kipárnázza a bőrt, így hatékonyan elsimítja a ráncokat, illetve csökkenti mélységüket. A szójaital tehát kétféle módon növeli a bőr hidratáltságát: feltölti nedvességgel, valamint olajokkal és fehérjékkel erősíti védelmi rendszerét.

Az érett, zsírhiányos bőr vízmegkötő képessége fokozatosan gyengül, ezáltal szárazzá, durva tapintásúvá válik, a természetes méregtelenítő folyamatai pedig apránként belassulnak. Az olajok pótlásával nem csak frissebb, üdébb, kisimultabb bőrkép érhető el, hanem a sejtek regeneráló képességei is fellendülnek. A szójatej fitoösztrogéneket úgyszintén tartalmaz, melyek egészségügyi hatásairól megoszlanak a vélemények, ám leginkább a fogyasztásuk során, a szervezetben fellépő hatásmechanizmusokról szólnak a kutatások.

Az azonban már régóta ismeretes, hogy a bőrbe juttatott fitoösztrogén molekulák aktiválják a kollagéntermelésért felelős sejteket, hozzájárulnak az elasztin előállításához, így fokozzák a hámréteg rugalmasságát, vagyis lassítják a bőröregedést.

Szójaital a bőrápolásban: így használd!

Bőröd puhaságának érdekében használhatsz szójatejkivonattal készült bőrápoló termékeket, de az is jó, ha ott lapul a konyhádban a növényi ital valamely minőségi, cukrozatlan és ízesítés nélküli változata. Vattakorongra csöpögtess belőle egy keveset, majd töröld át vele az előzőleg már megtisztított arcod, hagyd, hogy negyed óra alatt alaposan felszívódjon, azután öblítsd le a felesleget.

 

Gyengéd hámlasztóként is szóba jöhet a szójaital, ha kevés olívaolajjal és zabpehellyel, vagy barna cukorral kevered össze. Körkörös masszírozó mozdulatokkal dörzsöld át vele a bőröd, a lemosás után pedig láthatod, hogy teljesen felélénkül tőle és megszűnik fakósága.

A szemkörnyéki sötét karikákra, és a szemhéjak püffedtségére is hatásos a szójababból előállított fehér nedű. Keverd össze őrölt kávéval úgy, hogy sűrű masszát kapj, majd óvatosan kend fel a szemed alá. Érdemes előtte kicsit lehűteni a pakolást. Ez a szemkörnyékápoló recept szintén szójatejjel készül. Mivel nyugtatja az irritált, gyulladt hámréteget, pattanások elleni arcmaszkokba is belekeverheted.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés