Élénkítő, serkentő, és gyulladáscsökkentő hatása révén, a friss, karakteres illatú rozmaring a konyhán kívül a természetes szépségápolásban is felkapott alapanyagnak számít.

Régen a rozmaringot inkább gyógynövényként és frissítő szerként használták, később pedig különféle szépségproblémákat orvosolták vele. Mivel fokozza a vérellátást, az egész szervezetre jótékonyan hat, akár fogyasztjuk, akár illóolajként hasznosítjuk.

Az élénkítő hatása a legerősebb, ezért lassú emésztésre, fáradtságra, kimerültségre, és hajhullásra is javasolt a rozmaring alkalmazása: az előbbieket teafőzettel, az utóbbit hajöblítővel, vagy olajjal orvosolhatjuk. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, és feszesítő hatása miatt, a rozmaringkivonat gyakran belekerül fogkrémekbe, szájvizekbe, illetve bőrregeneráló, bőrfiatalító készítményekbe.

A rozmaringolaj hatása a bőrre

A fűszernövényként ismert rozmaringból készült olaj fertőtlenítő, gombaölő, és gyulladáscsökkentő hatású, ezért megelőzhetjük vele a pattanások kialakulását, illetve, a már meglévő, gyulladt puklikat és foltokat kezelhetjük általa.

Fontos, hogy a tömény rozmaringolajat soha ne használjuk hígítás nélkül a bőrünkön és a hajunkon, mert erős irritációt okozhat. Ha illóolaj formájában alkalmazzuk, néhány cseppjét keverjük össze kókuszolajjal, sőt, még egy kis mézet is keverhetünk az elegyhez, így kiváló pattanás elleni ecsetelőt készíthetünk. Amennyiben citromlé is kerül a keverékbe, a pattanások után maradt sötét foltoktól is hamarabb megszabadulhatunk.

A rozmaringolaj élénkíti a vérkeringést, fokozza a sejtek oxigén- és vérellátását, ezáltal elősegíti a bőr méregtelenítő folyamatait. Megvédi a sejteket a szabad gyökök támadása, és a stressz káros hatásai ellen, így azok sokkal gyorsabban tudnak regenerálódni. A rozmaringban található antioxidánsok a növényből kinyert olajban is jelen vannak, ezért kozmetikumokba és hordozóolajba keverve, bátran felhasználhatjuk a ráncok csökkentésére.

Ha a rozmaring olaját olívaolajba csöpögtetjük, nemcsak egy frissítő és élénkítő masszázsolajat kapunk, hanem csodás ránccsökkentő keveréket nyerünk, mellyel reggel és este átmasszírozhatjuk az arcunkat. Az eredmény nem marad el: teltebb, energikusabb bőrrel, és feszesebb kontúrokkal számolhatunk.

A rozmaring illóolaj a narancsbőr elleni természetes pakolásokból és masszázsolajokból sem hiányozhat. A kezelt területen javítja a vérkeringést, valamint gyorsítja a bőr öntisztuló, méregtelenítő folyamatait, ezért hatékonyan csökkenti a göröngyöket.

A rozmaringkivonat hatása a hajra

A rozmaringból készült hajöblítő főzet egyszerre tisztítja, fertőtleníti, és stimulálja a fejbőrt, ezért hajhullás kezelésére is alkalmas lehet. Lévén, hogy antibakteriális és gombaölő hatású, a korpával is leszámol a rozmaringkivonat. A hajmosást követően, samponozás és öblítés után öntsük a hajra, három-öt percig hagyjuk rajta, majd tiszta vízzel újra öblítsük át a tincseket.

Hajöblítő:

  • 1-2 evőkanál rozmaring
  • 4-6 szárított csalánlevél
  • 1 liter víz

Rakjuk egy mély, hőálló tálkába a növényeket, és, miután felforraltuk a vizet, öntsük a levelekre. Néhány percig hagyjuk állni a főzetet, legalább addig, amíg kihűl. Rendszeres használatával fényesebb, dúsabb, erősebb és egészségesebb lesz a hajunk.

A rozmaring illóolaj szájon át nem alkalmazható! Mivel töményen tartalmazza a növény hatóanyagait, bőrre, hajra csak hígítva kerülhet. Alkalmazás előtt érdemes allergiatesztet végezni a csuklón, vagy az alkaron. Erős keringésfokozó és élénkítő hatása miatt, a várandósság ideje alatt a rozmaring használata nem javasolt.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés