A gyakori hajmosás, illetve a túlzásba vitt ápolás sem tesz jót a frizuránknak, így előfordulhat, hogy bosszúból kezelhetetlenné válik. A megfelelő gyógynövényekből készített öblítővízzel kiengesztelhetjük a makrancos tincseket.

Ha gondunk van a hajunkkal, csak ritkán gondolunk bele, hogy a fejbőrünknél kezdődhet a probléma. A töredezett hajvégekre még több kondicionálót, vagy pakolást kenünk, és hajlamosak vagyunk azt hinni ilyenkor, hogy ezzel el van intézve a dolog. Pedig meglehet, hogy csak a tünetet enyhítettük.

Megesik, hogy besokall a hajunk, és már nem akar engedelmeskedni nekünk, vagy a hajbalzsam túl kevés ahhoz, hogy orvosolja a tüneteit. Ilyenkor bátran segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket, melyekből nagyanyáink is szívesen készítettek hajöblítő főzetet.

Az ecetes víz a leggyakrabban használt hajöblítő, ami eltávolítja a samponmaradványokat a hajszálakról, megtisztítja a fejbőrt a lerakódásoktól, visszaállítja a fejbőr pH-egyensúlyát, és antibakteriális hatása révén, a korpától is megszabadíthat minket.

Az almaecet a benne található gyümölcssavaknak köszönhetően megtisztítja a fejbőrt az elhalt hámsejtektől, ezáltal javítja a vérkeringését. Zsíros hajra úgyszintén hatékonyan alkalmazható, mert fertőtleníti a hajas fejbőrt. A hajöblítés után az ecetszag elillan, de, ha ki nem állhatjuk a jellegzetes illatát, használhatunk málnaecetet is. Kétliternyi vízhez, egy-két evőkanál ecetet kell adni.

Gyógynövényes hajöblítő, különféle hajtípusokra

Normál hajra a kamilla ajánlott, ami a szőke haj szépségét is kiemeli. Zsíros hajon a menta, vagy a rozmaring fejti ki jótékony hatását. A száraz haj és fejbőr irritációit a levendula nyugtatja igazán. A csalán dúsítja, erősíti a vékony szálú hajat, illetve ragyogást kölcsönöz a töredezett, fénytelen tincseknek. Válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb gyógynövényt, de kombinálhatjuk is őket.

Forraljunk fel nagyjából egy-kétliternyi vizet, azzal öntsük le a gyógynövényünket. Hagyjuk állni 15-30 percig, majd szűrjük le, és adjunk hozzá az általunk választott ecetből egy-két evőkanálnyit. Ha növelni szeretnénk a hajöblítőnk fertőtlenítő hatását, keverjünk az oldatba 1-2 csepp teafaolajat.

Attól függően, milyen állapotban van a hajunk, és mit szeretnénk elérni a hajöblítéssel, az esszenciális olajat is váltogathatjuk a receptben.

Illóolajok ereje a szép hajért

A rozmaring illóolaj élénkítő, frissítő hatású, regenerálja a fejbőrt és a hajhagymákat, ezáltal serkenti a haj növekedését. Terhesség és magas vérnyomás esetén azonban, használata nem ajánlott. A levendula illóolaj nyugtatja a fejbőrt, csökkenti érzékenységét, és csillapítja a viszketést. A római kamilla illóolaja természetes fényt ad a hajnak, nyugtatja a fejbőrt, és kezelhetőbbé teszi a tincseket.

Szépen kiemeli a haj szőkeségét, de más színű frizurán éppúgy alkalmazható. A rózsa illóolaj a gyulladt, száraz fejbőrt kiválóan nyugtatja és hidratálja. Az ylang-ylang illóolaj segít megőrizni a fejbőr nedvességtartalmát, antiszeptikus hatású, és egyensúlyban tartja a faggyútermelést, így csökkenthetjük vele a haj zsírosodását. Fokozza a hajnövekedést, illetve dúsítja és erősíti a tincseket, de túlságosan nyugtató hatása miatt az alacsony vérnyomásúakra nincs jó hatással.

Fontos, hogy illóolajokat közvetlenül a bőrön, fejbőrön soha ne alkalmazzunk, hiszen koncentrált erejük miatt irritálhatják a hámréteget. A bőrre hordozóolajokkal keverve vihetjük fel, a hajunkon pedig vízzel hígítva alkalmazhatjuk. Másfél-két liter vízhez egy-két cseppet adagoljunk, ha pedig többféle illóolajat szeretnénk a főzethez keverni, növeljük a víz mennyiségét.

A samponos hajmosás után öblítsük le a hajunkat tiszta vízzel, azután újra öblítsük át a tincseket, a gyógynövényes főzetünkkel. Alaposan masszírozzuk bele a fejbőrbe. Ha nagyon kihűlt a folyadék, keverhetünk hozzá egy kis meleg vizet. A balzsamozás ilyenkor elhagyható, a hajöblítőt pedig nem muszáj kimosni a hajból.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés