A körömvirágot senkinek sem kell bemutatni, hiszen ez a sokoldalú gyógynövény évtizedek óta szerepel az arckrémek, testápolók, fogkrémek összetevői között. Rengeteg előnyét élvezheti a gyulladt, érzékeny bőr, így a körülötte lévő felhajtás nem véletlen.

hirdetés

A körömvirág jótékony tulajdonságai már évszázadok óta ismertek, belsőleg tea formájában fogyasztva, külsőleg pedig kenőcsökbe, krémekbe keverve fejti ki nyugtató, gyulladáscsökkentő hatását. Már a középkorban is alkalmazták, úgy tartották, hogy csodatévő erővel bír, ezért kívül és belül egyaránt alkalmazták. Belsőleg a leforrázott főzetét itták, külsőleg pedig a belőle készült krémet, oldatot kenték fel a különféle bőrproblémák orvoslására. Az elmúlt évszázadok során sem csökkent a népszerűsége, továbbra is gyakran alkalmazzák, a professzionális kozmetikumokban szintén helyet kap.

Külsőleg és belsőleg is csodát tesz a körömvirág

A körömvirágot senkinek sem kell bemutatni, hiszen a népi gyógyászatban régóta kiemelt helyen szerepel. Számos jótékony hatása van, belsőleg enyhíti a gyomorbántalmakat, mérsékli a reflux tüneteit, antioxidáns tartalmának köszönhetően pedig csökkenti a gyulladást.

Ám külsőleg felkenve legalább ennyire hasznos, mivel baktérium- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. A körömvirág külsőleg csökkenti a gyulladást, emellett antibakteriális hatása van. A belőle készült kozmetikumok, kenőcsök remekül alkalmazhatóak felületi sérülésekre, kiütésekre, bőrproblémákra. Gyorsítják a sebek gyógyulását, elősegítik a hámosodást, csökkentik az irritációt. Még ekcéma és dermatitisz esetén éppúgy bevethető a körömvirág jótékony ereje, nyugtatja a bőrt és mérsékli a fájdalmas, kellemetlen tüneteket.

Természetes olajainak köszönhetően a körömvirág hidratálhatja a bőrt. Gazdag zsírsavakban, amelyek táplálják a hámréteget. Antioxidánsokban bővelkedik, ezáltal képes semlegesíteni a szabad gyököket. Ezzel gátolja az öregedés látható jeleinek idő előtti megjelenését. Bőrszárazság ellen úgyszintén bevethető, megfelelően táplálja az arcbőrt, miközben gátolja a kiszáradást. A körömvirág tartalmú készítmények hosszabb távon csökkentik a fakóságot, halványítják a mélyebb ráncokat, és késleltetik az újabbak kialakulását.

Így használd

Bár a körömvirág sokoldalú csodaszer, ennek ellenére mégis jelentkezhetnek különféle mellékhatások, illetve felléphet allergia. A parlagfű-, százszorszép- és a krizantémallergia kizáró okok lehetnek, ezek közel állnak a sárga virághoz, így növelhetik az allergiás reakciók esélyeit.

Gyakran használják a bőrápolásban olajként, amelyet kivonnak a növényből. Emellett szérumokban, krémekben, testápolókban kap helyet. Tehát valóban rajtad múlik, hogy miként szeretnéd használni a bőrápolási rutinban. Naponta akár kétszer is biztonságosan alkalmazható, így a nappali és az éjszakai szépségrutinba egyaránt beültethető.

Hámosító, sebgyógyító kenőcs körömvirággal

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember híres körömvirágkenőcsét bőrbajokra, visszérre, ekcémára is készítette, ajánlotta. A régi receptúrából most lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeuta varázsolt igazi natúrkozmetikumot, amely már elérhető a Györgytea boltjaiban. Nem csak kibővült az alaprecept, hanem némi korszerűsítésen esett át, hogy a mai kor követelményeinek is megfeleljen.

A körömvirág és a közönséges cickafark mellé az aranyvessző és a diólevél kivonatát is hozzáadta Gyuri bácsi lánya, valamint extra szűz olívaolajjal és méhviasszal gazdagította, hogy még sokoldalúbban felhasználható legyen a készítmény.

Kép forrása: Györgytea.

 

Ez a négy gyógynövény így együtt verhetetlen a nehezen gyógyuló sebek, műtéti hegek, valamint ekcéma, visszér, vénagyulladás, rosacea esetén. Lopes-Szabó Zsuzsa szerint a napégés okozta bőrpírt is nagyszerűen megnyugtatja a hámosító, gyulladáscsökkentő hatású körömvirágkrém, már pár használat után enyhülhetnek a tünetek. Kizárólag természetes alapanyagok kerültek a kenőcsbe, nem tartalmaz semmilyen mesterséges adalék-, illat- és színanyagot.

A Györgytea forrásának felhasználásával.

 

Képek: Getty Images.

 

  • Megosztás:
hirdetés