A csalán tisztító, salaktalanító, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény, ami vízhajtó hatása miatt is igen népszerű. A csalántea a szépségápolásban sem ismeretlen, hiszen megfelelő megoldást nyújt pattanásra, és hatékony öblítővíz készíthető belőle zsíros hajra.

hirdetés

 

A legtöbben gyerekként félelemmel vegyes érzésekkel gondoltunk a csalánra. Álmodni sem mertük volna, hogy az érintésre szúrós, csípős panaszokat keltő növény egyszer még a tavaszi szépségápolási technikáink egyik bevált kelléke lesz. Természetesen efféle alkalmazása már semmilyen fájdalommal nem jár, ugyanis a benne megtalálható hangyasavat a főzés során elveszíti.

A csalántea zsíros hajra és pattanásra is gyógyírt jelent

A patikákban és gyógynövényes boltokban is kapható szálas csalánteának számtalan kedvező hatása van a szervezetre. C-, B-, és K-vitamint tartalmaz, valamint rengeteg béta-karotin és vas található benne. Mindezek mellett antioxidánsként működő flavonoidokban, kalciumban és káliumban gazdag, ezért megéri néha kortyolgatni belőle.

A csalán fiatalabb levele a pattanásokra nyújt megoldást. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően hamar lehúzza a duzzadt puklikat, enyhíti a bőrpírt és a viszkető, égő érzetet. Olyan bőrbetegségek is kezelhetőek vele, mint az ekcéma vagy az övsömör.

 

Bőrkezelés terén a növény egyik legpraktikusabb használati formája az arcgőzölés. A művelethez készítsd el egy edényben a csalánteát, majd takard le egy törölközővel a fejed és a vállad, hogy a gőz ne illanjon el. Ennek alkalmazása fokozott óvatosságot igényel, hiszen a forró levegő akár égési sérüléseket is okozhat. Ne hajolj túl közel a gőzölgő nedűhöz, és ne zárd el teljesen a törölközővel a levegő útját.

A csalán friss hajtásai pórusösszehúzó hatással bírnak, így borogatásként is hasznosíthatod a zsenge leveleket. Körülbelül tíz percig főzd a csalánt forrásban lévő vízben. Amint langyosra hűlt, egy vattakorong segítségével vidd fel az arcbőrre a főzetet.

A növényből készült hajöblítő rendszeres használata nagyszerű megoldást nyújt a hajhullás kezelésére, és a korpásodás megelőzésére. Serkenti a fejbőr vérellátását és felgyorsítja a hajnövekedést. Mérsékli a túlzott faggyútermelődést, ezáltal a könnyen zsírosodó haj ellen is megfelelő ellenszer. Kovasav tartalma erősíti a hajhagymákat, és még a körmök ápoltságáért is felel.

 

Otthoni alkalmazása nagyon egyszerű. A csalánleveleket forrázd le, majd hagyd kihűlni. Sampon használata után öblítsd át vele a hajad. Alaposan masszírozd bele a fejbőrbe, és vidd fel a hajvégekre is. Használhatsz csalángyökeret is a levelek helyett, amely a korpás fejbőrnek hoz megnyugvást. Ehhez egy maréknyi gyökeret áztass hideg vízbe, és hagyd állni egy éjszakára. Másnap forrald fel, majd miután kihűlt, az öblítőhöz hasonlóképpen alkalmazd a hajadon.

Fontos a mértéktartás a csalánteát illetően, mivel a kovasav hatóanyaga lerakódik a vesében, így idővel nagyobb eséllyel alakul ki vesekő. Gyakori fogyasztás esetén tarts szüneteket, főleg ha kúraszerűen iszod.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés