Az agyagos arcpakolás pár perc alatt elkészíthető, és a legtöbb bőrproblémára célzott megoldást nyújt. A gyengéd vörös agyag kifejezetten alkalmas tág pórusok és a mitesszerek ellen. Kevéske elég belőle, így megéri az árát, hiszen megújítja az olajosan fénylő, problémás bőrt.

hirdetés

A patikákban és drogériákban vásárolt agyag csupán egy tégelynyi útszéli pornak tűnhet. Se illatra, se kinézetre nem jeleskedik semmiben, vízzel keverve pedig egyenesen sárszerű paszta készíthető belőle. Ennek az anyagnak azonban számtalan jótékony hatása van a bőrre, de akár hajra is kenhető.

Egyszerű agyagos arcpakolás, amivel megújul a bőr

A szépségápolásban használatos agyag pórustisztító maszkokba, hámlasztó pakolásokba, kíméletes arctisztítókba, szappanokba, fürdőbombákba és dekorkozmetikumokba egyaránt belekerülhet. A szimpla por állagú, adalékmentes agyaggal viszont nem csak pénzt spórolhatsz meg – hiszen rengeteg arcpakolást ki tudsz keverni belőle -, hanem az ásványi anyagok jótékony erejét is jobban kihasználhatod. 100 grammnyi vörös agyagport már 600-800 forintért vásárolhatsz, a francia és marokkói változata azonban valamivel drágább.

Az agyag kozmetikai használata már nem új keletű dolog, gyógyászati célból pedig már évezredek óta alkalmazzák gyulladt, fájó területek nyugtatására. Az egészen finomszemcsés por ásványi anyagokat és vulkanikus hamut is tartalmaz. Több fajtája létezik: van fehér, vörös, sárga, rózsaszín, vagy a zöld agyag. Ezek olyan fontos ásványi anyagokban bővelkednek, mint például a kaolin, vagy a montmorillonit. A vörös, a rózsaszín és a sárga agyag hasonló mélytisztító és hámlasztó hatással rendelkezik, eltérő színüket csupán a különböző mennyiségű vasoxid-tartalmuknak köszönhetik.

 

Az agyag képes nagy mennyiségű vizet felvenni egészen aprócska szemcséivel. Kiválóan megköti a bőrön található olajokat, ezáltal szabályozza a faggyútermelést. Ápolt, matt arcbőrt eredményez még a problémás T-vonalon is. Erős nedvszító hatásától függetlenül azonban hidratálóképessége is van. Mivel a hatóanyagok a mélyebb rétegekbe is beszívódnak, ezért feszesebbé és rugalmasabbá teszi a bőrt. A száraz, hámló felületekről eltávolítja az elhalt hámsejteket, ezáltal felfrissíti és megújítja a felső bőrréteget.

Problémás bőrre ideális az agyag

Pórustisztító hatása is közismert, mivel a finom szemcsék a mitesszereket kitisztítják, majd tonizáló és mikrokeringést segítő hatásával méregteleníti a bőrt. Az adalékmentes vörös agyag elsősorban az enyhén zsíros és normál bőr tisztítására és ápolására ajánlott. Gyengéden tisztítja a bőrt, ugyanakkor kíméletes mechanikai hámlasztóként is jól működik. Nem szárítja ki a hámréteget, így a kevert bőrtípus számára szintén ideális választás lehet.

A már kialakult pattanások ellen is bevált arcpakolás készíthető belőle, mivel fertőtleníti a gyulladt bőrt. Érdemes azonban problémamegelőzésként is használni, mivel nagyszerűen összehúzza a tág pórusokat.

 

Az egyik legtöbbet használt agyag a magas vasoxid- és szilíciumtartalmú vörös agyag, ami kifejezetten jó problémás bőrre. A pórusokat kipucolja és a pattanásokkal is elbír, a fakó bőrnek kellemes színt ad. Nagyon száraz, hámló bőrön esetenként kisebb foltokat hagyhat, amiket citromlével könnyen el lehet tüntetni.

Egy perc alatt elkészíthető arcmaszk vörös agyagból

Az arcpakoláshoz a por állagú anyagból körülbelül két-három evőkanálnyit keverj össze vízzel, hogy kenőcsös állagot kapj. Mivel a csapvíz kemény lehet, így érdemes ásványvízzel hígítani a pasztát, de használhatsz hozzá ápoló, tiszta rózsavizet is. Ha kis tálban kevergeted, akkor használj műagyag vagy faeszközöket, fémmel lehetőleg ne érintkezzen az agyag. A csomómentes krémet ujjal és ecsettel is fel lehet vinni a megtisztított arcra, legalább 1-2 mm vastagon – nem kell spórolni vele.

A réteg vastagságától függően eltérő lehet a száradási idő, de 10 -15 perc elteltével már látható lehet, hogy kezd elpárologni belőle a nedvesség. Érzékeny bőr esetén ekkor érdemes lemosni, mert később húzódhat az arc. Ha azonban szeretnéd, hogy alaposan beszívódjon a bőrbe az anyag, akkor hagyd, hogy teljesen megszáradjon. A maszkot langyos vízzel öblögetve könnyen le lehet mosni. Ahhoz, hogy teljesen mentesítve legyen a bőrfelszín az apró szemcséktől, még tanácsos arclemosóval is megtisztítani azt, majd hidratáló krémmel zárni a bőrápolási folyamatot.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés