A mandula fehérjékben és omega-3 zsírsavakban gazdag magféle, de a belőle készült bolti tejek közül csak kevés rendelkezik az összes előnyös tulajdonságával. A házi mandulatej ellenben, adalékanyagoktól mentes, ráadásul könnyen és gyorsan elkészül.

hirdetés

A boltokban kapható mandulatejeknek sok fajtája van, de abban legtöbbjük megegyezik, hogy kevés fehérjét, zsírt és szénhidrátot tartalmaznak, ennek köszönhetően pedig könnyen beültethetőek a diétás étrendbe. Ám sajnos, sok mandulatejnél ennél a pontnál ki is merülnek az előnyök. Hiszen akadnak olyan készítmények, melyekben épp csak jelzés szinten van jelen a mandula, emiatt fehérjében és értékes tápanyagban sem igazán gazdag.

Egyes termékekbe visszapótolják a fehérjét, viszont a feldolgozás során adalékanyagokkal bővítik őket. A cukortartalom sem mindig egyértelmű, mandulatejenként változó. Így nem könnyű megtalálni a kínálatban azt az italt, amely a mandula minden pozitív tulajdonságával rendelkezik, nem tartalmaz finomított cukrot, és még finom is.

Ha még nem találtál rá az igazira, te magad is könnyedén elkészítheted a mandulatejet. A házi verzió előnye, hogy valóban csak víz és mandula, valamint természetes ízesítők hozzáadásával készül, így a tápérték-aránya jobb, mint néhány bolti változaté.

A mandulatej előnyös tulajdonságai

A mandula héjában rengeteg antioxidáns anyag található, amelyekből jut bőven a házi mandulatejbe is. Bár a magvak értékes tápanyagai akkor hasznosulnak leginkább, ha elrágcsálod őket, a mandulatej, ha valóban csak mandulából készül, nagyjából ugyanazokkal az előnyös tulajdonságokkal rendelkezik.

Fehérjéből, omega-3 zsírsavakból kevesebb lesz benne, mint magában a mandulában, de cserében E-vitaminnal, cinkkel, biotinnal szépíti a bőrt, és küzd a bőröregedést felgyorsító, sejtromboló szabad gyökök ellen. Vassal, és a B-vitaminok széles skálájával támogatja az izmok fejlődését, .

A mandulatej nem emeli meg jelentősen a vércukorszintet, könnyen emészthető, és sokoldalúan felhasználható, ezért bátran belekeverheted smoothie-ba, készíthetsz vele diétás gyümölcsfagylaltot, vagy chiapudingot. Ha te állítod elő otthon, arra is oda tudsz figyelni, hogy milyen alapanyagokkal ízesíted, és abban is biztos lehetsz, hogy nem vész el a mandula kalciumtartalma. A kalcium nem csak a csontok egészségéért felelős, hanem a fogyást úgyszintén segíti.

Gyerekjáték összeütni

A mandulatej elkészítése nem nagy ördöngösség, és a turmixgépen kívül nem igényel különleges eszközöket. Mivel a mandula nem a legolcsóbb a magvak között, nem fogsz kevesebb pénzből kijönni, mintha a boltban vennéd meg az italt, így viszont garantálni tudod azt, hogy a magvak értékes tápanyagai nem vesznek el az előállítás során.

Hozzávalók:

  • 1 csésze nyers mandula – nem sózott, nem pörkölt,
  • 1 csésze víz – az áztatáshoz,
  • 4 csésze szűrt víz – a tej készítéséhez,
  • 1 csipet tengeri só,
  • 1 teáskanál vaníliakivonat, ízlés szerint.

 

A nyers mandulát tedd egy kis tálba, öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje. Áztasd egy éjszakán keresztül, majd szűrd le, és a felpuhult magokat tedd bele egy jó teljesítményű turmixgépbe. Add hozzá a szűrt vizet, a sót és a vaníliát, amelyek kicsit feldobják a cukormentes italodat.

Ha összemixelted az egészet, az így kapott rostos tejet folyasd át egy kis lyukú szűrőn, hogy megszabadulj a mandulapéptől. Egy tiszta, még nem használt mosózsák tökéletes erre a célra. A leszűrt mandulatejet öntsd át egy zárható üvegbe, és már fogyaszthatod is.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés