A zabot már régóta használják a szépségápolásban. Eleinte csak az otthoni kencékben jelent meg összetevőként, ám lassan felfedezte az szépségipar, így kivonatát, őrleményét egyre több kozmetikum tartalmazza. A zabolaj úgyszintén szépítő előnyökkel bír, segít megkötni a nedvességet, ezért megszünteti a fejbőr szárazságát, és ápolja a dehidratált tincseket.

hirdetés

A zab már évszázadok óta a házi szépségszalon része, hiszen rengeteg vitamin, rost található benne, ezért elfogyasztva és felkenve egyaránt hasznos. A hidratáló, bőrpuhító tulajdonságait már régen felfedezték, korábban a nők pakolásokat készítettek belőle, amelyekkel az arcukat, nyakukat, dekoltázsukat szépítették. Normalizálja a pH-értéket, szabályozza a faggyútermelést, kitisztítja a pórusokat és feltölti a ráncokat. Valódi sokoldalú csodaszer, ami számtalan módon alkalmazható.

A zabolaj ragyogóvá varázsolja a frizurát

A zabolaj még újdonságnak számít a szépségiparban, hiszen viszonylag kevés kozmetikum tartalmazza összetevőként. Elsősorban a vadon nőtt zabból, sajtolással készítik. Az eljárásnak köszönhetően az olaj megőrzi a növényben található vitaminokat, tápanyagokat.

A zabolaj gátolja a fejbőr kiszáradását, mert segít benntartani a nedvességet. A hajszálak szempontjából úgyszintén hasznos, az olajban található vitaminok ugyanis könnyedén beépülnek a hajszerkezetbe, ezáltal a frizura sokkal egészségesebb, fényesebb hatást kelt.

 

Rengeteg antioxidáns található benne: nagy mennyiségben tartalmaz esszenciális zsírsavakat, valamint E-vitamint. Ennek köszönhetően szigeteli, kipárnázza a hámréteget, valamint megakadályozza, hogy elszökjön belőle a nedvesség, így az sokkal puhábbá válik. Alkalmas egyes bőrbetegségek gyógyítására, mivel gyulladáscsökkentő, és mérsékli a bőr kipirosodását. Linolsavat, olajsavat és omega-zsírsavakat egyaránt tartalmaz. Ezekre a szervezetnek szüksége van, ám nem képes előállítani, ezért különösen hasznos a zabolaj.

A benne található olajsav szabályozza a fejbőr vízvesztését, megakadályozza a kiszáradást, puhábbá, könnyebben kezelhetővé teszi a frizurát. Göndör tincsek esetén kifejezetten ajánlott, mivel rugalmasabbá válnak a szálak. A linolsav ösztönzi a hajnövekedést, egyensúlyba hozza a fejbőr nedvességtartalmát, ezzel hozzájárul az egészséges frizurához.

Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően segít leszámolni a korpával, mivel annak legtöbbször valamilyen gyulladás vagy irritáció a kiváltó oka. A hajhullás egyik típusa a töredezéssel járó hajvesztés, ám a zabolaj ezzel is felveszi a harcot. Erősebbé, rugalmasabbá teszi a tincseket, növeli a természetes ragyogást. A jól hidratált, táplált hajszálak kevésbé hajlamosak a töredezésre, mert sokkal rugalmasabbak. Mivel a zabolaj linolsavat és olajsavat tartalmaz, ezért még hatékonyabbá válik, ha más összetevőkkel kombinálod. Így sokkal nagyobb eséllyel épülnek be az értékes tápanyagok a fejbőrbe, illetve a hajszerkezetbe.

Így használd

A zabolaj az egyik legjobb kence a sérült, töredezett vagy göndör frizurával rendelkezők számára. Bármely hajtípusra használható, ám az eleve zsírosabb fejbőr esetén nem ajánlott alkalmazni, mert súlyosbíthatja a problémát. Használat után mindig alaposan meg kell tisztítani a szálakat és a hámréteget, mivel lerakódásokat okozhat. Nem irritál, de zaballergia esetén az olajkivonatot, és az összetevőt tartalmazó kencéket kerülni kell!

A zabolajat önmagában is használhatod, ebben az esetben egy keveset oszlass el a kezedben, majd vidd fel a fejbőrre és a frizurára. Pár percig pihentesd, majd mosd le, és következhet a balzsam. Ha túl töménynek találod az olajat, akkor belekeverheted a hajkondicionálóba.

 

Képek: Getty Images. 

  • Megosztás:
hirdetés