Bár ez a vitaminokban dúskáló, sárgarépás bőrszépítő smoothie nem könnyíti meg a mindennapokat, és nem veszi le a válladról az év végi hajtás terheit, abban sokat segít, hogy az immunrendszeredet felvértezve energikusabban, kevésbé lestrapált külsővel zsonglőrködhesd végig az ünnepek előtti időszakot.

hirdetés

Az ünnepeket megelőző véghajrá valószínűleg sokak számára ismerős, amikor hívogató nyugalmával már egyre közeledik a karácsony, de addig még jó párszor meg kell pörgetni a mókuskereket, miközben vészesen csökken az ember energiaszintje. Cikázás a munkahelyi teendők és az előkészületek között, lehetőleg elkerülve a szezonális fertőzések széles választékát, aminek egyetlen ártalmatlannak tűnő kis eleme is hetekre visszavetheti a haladás lehetőségét. Nem csoda, hogy gyakran csendül fel ilyenkor a kérdés: Hogy fogok mindennel időben végezni?

Noha ez a sárgarépás bőrszépítő smoothie nem adja meg rá a választ, azért támaszod lehet a pörgős mindennapokban, amikor a stressztől vacakol az emésztés, lázadozik a bőr, és még a gondolatokat is beborítják a sötét gomolyfellegek. Ha úgy érzed, fogytán az energiád, és pattanások figyelmeztetnek arra, hogy tombol benned a feszültség, megéri pár perc szusszanásnyi időt szakítani erre a receptre, ami faék egyszerű, mégis hatásos.

Sárgarépás bőrszépítő smoothie gyömbérrel: csupa vitamin

A kimerültségtől fakó, valamint a stressztől dehidratált, gyulladásokra hajlamos bőrkép egyik legjobb ellenszere a kiadós pihenés, ám, ha erre épp csak korlátozottan nyílik lehetőség, akkor érdemes más módon kompenzálni a szervezet kiszipolyozását. Egyetlen smoothie nem jelent védőpajzsot, de egy egészséges tápanyagokból álló étrend kiegészítéseként hatékony támogatást nyújthat.

Kép: getty Images.

A sárgarépa belülről szépíti a bőrt, és más előnyei is vannak

A stresszes életmód, a túlterheltség és a kimerültség nem csak a betegségek melegágya, az általuk végzett belső rombolás jelei a bőrön ugyancsak megmutatkoznak. Ez a kombó bizony képes berúgni a bőröregedés motorját, de az emésztésre szintén negatívan hat, ami pattanások, bőrirritáció kialakulásához vezethet.

A sárgarépa legfontosabb antioxidáns hatású eleme az A-vitamin provitaminjaként ismert béta-karotin, amely kiválóan harcol a testben zajló oxidatív stressz ellen. Az anyagcsere-folyamatok során felszabaduló szabad gyökök olyan molekulák, melyek fehérjékre utaznak, hogy saját instabil felépítésüket kijavítsák. Emiatt azonban gyakran kárt okoznak a sejtek felépítésében, így azok már nem tudják ellátni funkciójukat. A béta-karotin nemcsak azért fontos, mert A-vitamint állít elő belőle a szervezet, hanem, mert védelmet nyújt a sejthártyának a szabad gyökökkel szemben, illetve elősegíti az egyenletes pigmentképződést.

A béta-karotin egy része retinollá alakul át a testben, vagyis tiszta A-vitaminná, amely nagy szerepet játszik a sejtek regenerálódásában, megújulásában, valamint erősíti a bőr természetes védelmi rendszerét. Szabályozza a hámsejtek cserélődését, osztódását, ezáltal lassítja a bőröregedés ütemét. A külső környezeti ártalmak, valamint a belső egyensúly felborulása miatt felgyorsult folyamatot az A-vitamin képes mérsékelni, így később jelentkeznek a ráncok.

Csakúgy, mint a cink és a magnézium, a béta-karotin is enyhíti a stresszhormonok miatt jelentkező pattanásos bőrtüneteket. Emellett a sárgarépa magas rosttartalommal bír, viszont meglehetősen kevés kalória van benne, így nem terheli meg a gyomrot és a szervezetet. Javítja az emésztést, illetve csökkenti a dehidratált bőr kellemetlen tüneteit.

A béta-karotin összességében üdévé, ragyogóvá varázsolja a lestrapált bőrt, de ehhez C-vitamin is kell, ami szintén megtalálható a sárgarépában. Azért is jó, ha smoothie-ba vagy salátába kerül a répa, mert így nyersen, feldolgozás nélkül fogyasztjuk, ugyanis a főzés során az értékes tápanyagainak mennyisége jelentősen lecsökken, például a C-vitamin-tartalma megcsappan. Igazi bőrszépítő kombináció rejlik benne, ha nyers formában fogyasztod, hiszen B-vitaminok, K-vitamin és E-vitamin ugyancsak fellelhető benne.

Kép: Getty Images.

 

Nemcsak a bőr ellenálló képességét, hanem az immunrendszer működését is felturbózzák a benne található vitaminok és ásványi anyagok. Cinket, vasat, folsavat, kalciumot és káliumot úgyszintén tartalmaz, melyek a B-vitaminokkal és antioxidánsokkal együtt segítenek fellendíteni a szervezet energiaszintjét.

Sárgarépás-gyömbéres bőrszépítő smoothie: gyorsan elkészül

Hozzávalók:

  • 2 db sárgarépa,
  • 1 db kisebb narancs,
  • 1 db közepes grépfrút – vagy egy nagy grépfrút fele,
  • 1/2 kisujjnyi nagyságú gyömbér lereszelve.

Mosd meg, és készítsd elő az alapanyagokat. A sárgarépát vékonyan pucold meg, mert a héja alatt van a legtöbb tápanyag. Ha aggódsz, hogy milyen vegyszereket szívott magába a földből, válassz biogazdálkodásból való változatot. Miután felszeletelted a sárgarépát, hámozd meg a citrusféléket. Amennyiben nem kedveled a túlzottan fanyar ízeket, a grépfrút helyett az édesebb mandarint is választhatod, ám abból két-három darabot nyugodtan belerakhatsz a turmixba, attól függően, hogy mekkorák.

A narancsról, grépfrútról vagy mandarinról húzd le a fehér hártyát, amennyire csak tudod, majd távolítsd el a magokat. Kisebb cikkekre vágva máris mehetnek a turmixgépbe. A gyömbért ízlés szerint adagold, egyeseknek túl erőteljes az íze, míg mások szeretik, ha kicsit csípősebb, aromásabb az ital. Ha túl sűrű masszát kapsz, egy kis vizet adhatsz hozzá.

A narancs és a grépfrút segíti a tápanyagok felszívódását, akkor is támaszkodhatsz rájuk, ha nehezebb ételek után teltségérzet kínoz. Fokozzák a bélmozgást, a grépfrút pedig olyan enzimmel rendelkezik, amely segíti a zsírok lebontását. A gyömbér serkenti a gyomorsav termelődését, ezáltal segíti az emésztést. Túl sok gyomorsav esetén a citrusfélék – ahogy a gyömbér is – gyomorégést okozhatnak.

Az A-vitamin esetében gyakran elhangzik, hogy túladagolása veszélyes, ellenben, a béta-karotinból csak annyi A-vitamint állít elő a szervezet, amennyire feltétlenül szüksége van. Étrend-kiegészítők szedésekor azonban figyelembe kell venni, hogy ne kerüljön az előírtnál nagyobb mennyiség a szervezetbe. A béta-karotinban gazdag ételek túlzásba vitt fogyasztása sem jó, mert karotinémiához vezethet.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés