Ez a mangós frissítő víz védőitalnak sem utolsó a nagy melegben, ám duplán hasznos, hiszen vitaminjaival, antioxidánsaival és rostjaival a méregtelenítést és a fogyást is elősegíti.

Magas tápanyagértékével és elenyésző zsírtartalmával a mangó könnyen emészthető vitaminforrás a szervezet számára, mely fontos ásványi és antioxidáns anyagokkal, illetve a fehérjebontást segítő enzimekkel javítja az anyagcsere működését.

Mézédes gyümölcs lévén, nem a legalacsonyabb szénhidrátaránnyal bír, viszont nagyrészt gyümölcscukor található benne, és a glikémiás indexe az alacsony tartományba sorolható. Ez azt jelenti, hogy lassan felszívódó szénhidrátokkal látja el a szervezetet, így hosszabb ideig teltségérzetet okoz, ám nem emeli meg drasztikusan a vércukorszintet. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a rostok csökkentik az élelmiszerek GI-értékét, és a mangó szerencsére bővelkedik bennük.

Így segíti a fogyást a mangó

Rosttartalmával az emésztést is rendbe teszi, illetve gondoskodik arról, hogy elkerülje az embert a mardosó farkaséhség. A rostok a víztől megdagadnak, ezáltal becsapják a gyomrot, ugyanakkor, mint egy seprű, kitakarítják a bélrendszert. Ám a mangó nemcsak ennek a tulajdonságának köszönheti a szervezet méregtelenítését segítő képességét, hiszen olyan vitaminokban és tápanyagokban gazdag, melyek felturbózzák az ellustult anyagcserét.

E- és C-vitamin is található benne, melyek kiváló segítőtársak a fogyókúrában. Az E-vitamint sokan csak bőrszépítő antioxidánsként tartják számon, hiszen sejtvédő és regeneráló hatása miatt lassítja a bőröregedésért felelős oxidációs folyamatokat. Pedig az E-vitamin ennél többet is tud, például helyreállítja a rossz anyagcsere-működést, és kedvező hatást gyakorol az emésztőrendszerre.

A C-vitamin azon túl, hogy erősíti az immunrendszert, a fogyást is segíti, hiszen nagy szerepet játszik a zsírbontó-folyamatokban. A mangó kalcium-, folsav- és magnéziumértéke igen magas, ráadásul cinket is tartalmaz, mely jót tesz a bőrnek, illetve a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint egyensúlyának fenntartásához is elengedhetetlen. A mangóról tehát összességében elmondható, hogy a diéta jó barátja, és fontos tápanyagokkal tölti fel a szervezetet.

Frissítő, anyagcsere-pörgető ital, mangóval és gyömbérrel

Ezt a gyümölcsös, ízletes méregtelenítő italt igazán nem nagy ördöngösség elkészíteni. A mangó kiválasztásakor arra ügyelj, hogy ne legyen túlérett. Ezt nem a színe, hanem a héja alapján tudod eldönteni: ha ráncos és felpuhult, akkor már nem sokáig tárolható, ezért érdemes a kicsit keményebb, frissen illatozó változatok között keresgélni.

Hozzávalók:

  • 1 kancsónyi friss víz
  • 1 csésze mangó felkockázva
  • ¼ teáskanál reszelt gyömbér

A mangó héját mindenképp mosd meg, mielőtt feldolgozod, majd távolítsd el a magját, és héjastul szeleteld fel két-három egyenlő részre. Irdald be a gyümölcshúst egészen a héjig, azután késsel vágd le a kis kockákat, és már meg is hámoztad a gyümölcsöt.

Egy csészényi adagot tegyél belőle egy kancsó hűs vízbe, kanállal kicsit nyomkodd meg a mangókockákat, hogy levet eresszenek, és a rostjaik elkeveredjenek a vízzel. Ízesítsd gyömbérrel az egzotikus hűsítő italodat, mely szintén segíti az anyagcsere működését. Hűtőben tárold, vagy tegyél bele jégkockákat, és fogyaszd frissen.

A reggeli órákban, délelőtt, vagy legkésőbb uzsonnaidőben igyál belőle, estére már nem ajánlott, a szénhidráttartalma miatt. Bár a mangó alacsony glikémiás indexű gyümölcs, a határértéken mozog, ezért bármennyire kedvező a hatása, szigorú diéta esetén nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés