Az amaránt igazi szuperétel, remek fehérjeforrás, és a fogyásban is segít. Sokan azért szeretik, mert gluténmentes, de ennél sokkal több előnnyel rendelkezik.

hirdetés

Az álgabonáknak – mint a quinoa, a hajdina és az amaránt – kiemelt helye van az egészségtudatos étrendekben, hiszen antioxidánsokban, értékes tápanyagokban, és rostokban bővelkednek, ugyanakkor lisztpótlónak is ideálisak.

Az amaránt előnyei

Az amarántmagok nagy része élelmi rostból áll, ennek köszönhetően rendkívül jó hatással vannak az emésztésre, nem csak megelőzik, hanem hatékonyan orvosolják a már kialakult székrekedést.

 

A rostok víz hatására megduzzadnak, ezáltal ballasztanyagként működnek, vagyis jó időre eltelítik a gyomrot és csökkentik az éhségérzetet. Bár egy csészényi amaránt 46 gramm szénhidrátot tartalmaz, összetett szénhidrátjai lassan szívódnak fel a szervezetben, így egyenletes energiapótlást biztosítanak és meggátolják a túlevést.

Rendszeres edzés mellett is érdemes beépíteni az étrendbe, hiszen fehérjében gazdag táplálék, ezzel a tulajdonságával pedig jelentősen segíti a tónusos izomzat elérését. Az esszenciális aminosavak közül kiemelkedő a lizintartalma, ami a fogyni vágyóknak különösen jó hír. A lizin hozzájárul a fizikai teljesítmény javulásához, segíti az izmok fejlődését és regenerációját, valamint növeli a kalcium felszívódását, ezáltal hatékonyabbá teszi a diéta mellett folytatott testmozgást.

Az amaránt azonban nem csak salaktalanítás és fehérjepótlás céljából kerülhet a tányérra, hiszen rendkívül komplex étel. Sok benne a magnézium, vas, kalcium és cink, emellett pedig kiváló forrása a B-vitaminoknak és a telítetlen zsírsavaknak. E-, B1-, B2-, B3- és B6-vitaminokban gazdag, sőt, fellelhető benne C-vitamin is.

Gyulladáscsökkentő összetevőinek és a benne található szkvalénnak köszönhetően, serkenti a bőr természetes regeneráló képességét, és sejtszinten lassítja a bőröregedést.

Változatosan fogyasztható, nem csak köret készülhet belőle

Felhasználásukat tekintve az amarántmagok köretként a legnépszerűbbek, pedig készülhet belőlük kása, töltelék, sőt levesbetétként, vagy saláták alapanyagaként is ízletesek. A pattogatott, vagy puffasztott amaránt tejbe, joghurtba, müzlibe is keverhető. Az amarántlisztet kenyerek, sütemények, linzerek sütéséhez, vagy húsok panírozásához, levesek és főzelékek sűrítéséhez használhatod.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés