A bőrápolás világa hemzseg az izgalmas és olykor meghökkentő összetevőktől, ám talán kevés olyan bizarr és mégis hatékony, gyakran hasznosított anyagról tudunk, mint a csiganyálka.
Bizony, a csiganyálka régebb óta kap hangsúlyos szerepet a bőrápolásban, mint gondolnánk. Noha manapság a K-Beauty begyűrűzésével figyelt fel rá a világ, alkalmazása egészen az ókori Görögországig visszavezethető!
Meglepően hasznos a fura kis lény: a csiganyálka szerepe a bőrápolásban
A különös összetevő első dokumentált felhasználása nagyjából az i. e. 4. századra tehető, amikor maga Hippokratész – az orvostudomány atyja – alkalmazta a csigák váladékát gyulladások, sebek és bőrelváltozások kezelésére. Megfigyelték azt, hogy a csigák sérüléseik után villámgyorsan regenerálódnak, és vizsgálataik során rájöttek arra, hogy a nyálkájuk megvédi saját testüket a kiszáradástól és a különböző fertőzésektől. Ez a természetes védekező mechanizmus ösztönözte a görögöket arra, hogy orvosi célokra is kipróbálják az anyagot. Valószínűleg még maguk is meglepődtek, hogy ez a kísérlet végül sikerrel zárult. Ezután a csiganyálkát elkezdték mézzel és gyógynövényekkel összekeverni, különösen a papnők és az előkelő nők. Majd arcfiatalításra, bőrpuhításra, sőt, bőrhibák halványítására is felhasználták.
Kép: Getty Images.
A 21. század első éveiben Dél-Koreában kapták fel ismét a csiganyálka kivonatának, a mucinnak a felhasználását. Onnan kezdve világszerte végigsöpört a csiganyálkás termékek óriási hulláma. Ma már a különböző arcmaszkokban, szérumokban, hidratálókban és bőrmegújító kezelésekben is előszeretettel hasznosítják. Ami igazán különlegessé teszi a nem mindennapi összetevőt, az a benne található biológiailag aktív anyagok egyedülálló kombinációja. Allantoin, kollagén, elasztin, hialuronsav, természetes antibakteriális peptidek és A-, C-, E-vitaminok gazdagítják.
Ezek az anyagok szinergikusan hatnak. Serkentik a kollagéntermelést, gyorsítják a sejtregenerációt, halványítják a pigmentfoltokat, gyulladáscsökkentő hatásúak, és segítenek megőrizni a bőr hidratáltságát is. Különösen ajánlják egyébként érzékeny, pattanásos vagy érett bőrre. Nagyon kevés esetben vált ki irritációt, mégis hatékonyan feszesít, simít és táplál.
Kép: Getty Images.
Bár a csiganyál arcra kenegetésének a gondolata valószínűleg nem egy és nem két emberből vált ki enyhe undort, talán mégis érdemel egy esélyt! Pláne, hogy a nyálka szűrt, tisztított változata, legtöbbször pedig csak a kivonata kerül be a kozmetikumokba. A tudományos kutatások és a több ezer éves tapasztalatok mára bebizonyították: a természet egyik legfurcsább ajándéka valóban aranyat érhet a bőr számára.
És ki tudja – lehet, hogy a következő kedvenc szépségápolási terméked épp egy lassan csúszkáló, kissé teszetosza, de mégiscsak szerethető kis állatnak köszönheti szuper hatását. Megnyugtatunk azonban, a csiganyálka begyűjtése nem okoz kárt az állatokban, természetes módon termelik a nyálkát, nem manipulálják a testi működésüket annak érdekében, hogy minél több csigamucint nyerjenek ki.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.