A mákos zabkása rostokban és értékes ásványi anyagokban egyaránt bővelkedik, sőt, a maradékot – ha egyáltalán marad belőle – az arcodra kenheted, mert az emésztésen kívül a bőrnek úgyszintén jót tesz.

hirdetés

A mák és a zab külön-külön is sok rostot tartalmaz, így, ha a kettőt összekombinálod, egy igazán tápláló, emésztésserkentő reggelit nyerhetsz. A kis fekete magok általában az ízletes, de agyoncukrozott desszertek kapcsán kerülnek szóba, így sokan talán nincsenek tisztában azzal, hogy valójában mennyire egészségesek.

A mákszemek gazdag forrásai a kalciumnak, cinknek, vasnak, magnéziumnak, foszfornak és káliumnak, de emellett bőrszépítő olajban, antioxidánsban és B-vitaminokban is bővelkednek. A mákolaj jóval több E-vitamint tartalmaz, mint az olívaolaj, illetve az esszenciális linolsav is megtalálható benne, ami egyfajta omega-6 zsírsav, a bőrfiatalító rutin egyik fontos hatóanyaga.

A zab jótékony tulajdonságait talán ecsetelni sem kell, hiszen a diétás étrendek sztárjaként ott a helye a sokoldalú szuperélelmiszerek között. A bőrnek, a hajnak egyaránt jót tesz, hiszen fehérjedús, B- és E-vitaminokban gazdag gabonaféle.

Bár emésztésserkentő hatással bír, gyulladáscsökkentő hatóanyagaival nyugtatja a gyomrot, ráadásul könnyen emészthető táplálék, ami ballasztanyagaival eltelít, ezért csökkenti az éhségérzetet. Plusz jó pont mellette, hogy sokoldalúan fogyasztható, sőt, az otthoni szépségápolásban is bevethető. Ha szereted a zabkását, és már unod az alapverziót, dúsítsd fel egy kis mákkal. Imádni fogod!

Mákos zabkása reggelire: a maradékot arcpakolásként is használhatod

Ez egy univerzális étel, ami kívül-belül szépít, hiszen a maradékot nyugodtan felkenheted a bőrödre. Semmi olyan alapanyagot nem tartalmaz, ami irritálhatná a hámréteget, kivéve allergia esetén, akkor azonban a fogyasztása sem javasolt.

Hozzávalók:

  • ¾ csészényi finomszemű zabpehely,
  • 1-2 evőkanálnyi darált mák,
  • 1 evőkanál kókusztejszín – bár így nevezik, a tejszínhez semmi köze,
  • kevés víz,
  • ízlés szerint darált dió – kihagyható belőle.

A zabpelyhet, a vizet és a kókusztejszínt egy edénybe öntsd bele, és tedd fel főni. A kókusztejszín csupán illúziója a tejszínnek, valójában az égadta világon semmi köze hozzá. Kókuszvízzel pépesített kókuszhúsból készül, és többnyire vegán boltokban kapható: 200 ml nagyjából 500 forintba kerül. Amikor a zabpehely felpuhul és megduzzad, add hozzá a darált mákot, amit őrölt dióval is feldúsíthatsz. Az elkészült zabkását bogyós és aszalt gyümölcsökkel, vagy olajos magvakkal is megkínálhatod.

Ha arcpakolásnak is szánsz belőle, az alap mákos verziót készítsd el, és kevésbé pépesre főzd a kását. A mákban és a kókusztejszínben található olaj csodásan puhítja, selymesíti a bőrt. Érdemes alaposan átmasszírozni a masszával az arcot, egyrészt azért, mert a mákszemcsék eltávolítják az elhalt hámsejteket és kitakarítják a pórusokat, másrészt pedig, az értékes ránctalanító olajok így jobban felszívódnak. 10-15 perc után mosd le a pakolást.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés