A sütőtök ideális diétás csemege, ami rostjainak köszönhetően eltelíti a gyomrot, miközben könnyen emészthető. Tele van olyan vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyeknek pótlására különösen oda kell figyelni ősszel, emellett serkenti a máj és az anyagcsere működését. Ez az emésztésjavító turmix plusz fehérjével segítségedre lehet az alakformáló, zsírégető testedzések mellett. Ráadásul irtó finom, egészséges nasinak sem utolsó!

hirdetés


A sütőtök fogyasztása számos előnnyel bír, például magas rosttartalmának köszönhetően rendbe teszi az emésztést, megtisztítja az emésztőrendszert a lerakódásoktól, és kitakarítja a beleket. Bár enyhén székletlazító hatása van, szerencsére nem lehet egyszerre sokat enni belőle, mert rostjaival szinte kibéleli, eltelíti a gyomrot. Laktató tulajdonságával csökkenti a farkaséhséget, miközben sokféle értékes tápanyaggal tölti fel a szervezetet.

Ezért éri meg kihasználni a sütőtökszezont!

A sütőtökben nagy mennyiségben fordul elő béta-karotin, ami az A-vitamin előanyaga, ugyanakkor antioxidáns tulajdonságokkal bír, és a bőrt is ragyogóbbá varázsolja. A téli tök C-vitaminban gazdag, és B-vitaminokban úgyszintén bővelkedik.

A B6-vitamin például főszerepet játszik a zsír-, fehérje- és szénhidrát-anyagcserében. A termés rostos, sárga húsa egyébként meglehetősen kalóriaszegény, és a benne megbúvó magokat sem érdemes kidobni, ugyanis omega-3 zsírsavakban, B- és E-vitaminban egyaránt bővelkednek, valamint cinket, vasat, magnéziumot is felsorakoztatnak.

 

Az efféle nyomelemek nemcsak a bőr szépségét garantálják, hanem erősítik az immunrendszert és elősegítik a szervezet kiegyensúlyozott működését. A sütőtök húsa és magvai egyaránt rendelkeznek káliummal, ami pedig a szervezet folyadékháztartását szabályozza. Segít elhajtani a szövetek közt rekedt, feleslegesen visszatartott folyadékot, ami ugyanúgy lassítja az anyagcsere működését és hátráltatja a fogyást, mint például a lassú emésztés.

Nagyon finom sütőtökös smoothie plusz fehérjével és rostokkal

Ősszel sokan készítenek levest sütőtökből, de a püréjét süteményekhez, köretekhez is felhasználják. Ha megmaradt egy kis püré, ne hagyd, hogy kárba menjen, hiszen szuper ízletes smoothie készülhet belőle, amit edzés után vagy két főétkezés között is kortyolgathatsz.

Hozzávalók:

  • ½ csésze sütőtökpüré
  • ½ csésze cukrozatlan mandulatej
  • ½ csésze natúr vagy vaníliás joghurt
  • 1 közepes, hűtött banán
  • 1 evőkanál 100% mandulavaj
  • ½ teáskanál őrölt fahéj
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 1 csipetnyi szerecsendió
  • kevés reszelt gyömbér
  • 1 csipetnyi szegfűbors
  • ½ evőkanál lenmagliszt
  • 1 kanálnyi fehérjepor

Sütőtökpürét otthon is könnyedén készíthetsz, de ha nincs kedved bíbelődni vele, a bébiételek között natúr változatot is találsz, édesítés nélkül. Ám, ha mégis összedobnád, melegítsd elő a sütődet 180 Celsius-fokon. Vágd fel a sütésre alkalmas tököt közepes – se túl vékony, se túl vastag – szeletekre. Kapard le a magokat a szeletek tetejéről, és helyezz alájuk sütőpapírt a tepsibe.

Ne fűszerezed be a tökdarabokat, a végleges ízvilágot a smoothie további összetevői garantálják majd. Azután addig süsd őket, amíg meg nem puhulnak. Nagyjából 45-50 perc alatt pürésíthető állagúak lesznek.

 

Amikor már nem túl forróak, kapard ki a sütőtök húsát és turmixgéppel pürésítsd. Ez lesz a turmix alapja, amihez hozzáadagolhatod a banánt, a mandulaitalt, a joghurtot, a fehérjeport, a lenmaglisztet és a mandulavajat, melyekkel újra átturmixolhatod az alapot.

Ettől nagyon lágy és krémes lesz az állaga. Ha nem szeretnél tejes alapú élelmiszert beletenni, választhatsz natúr mandulajoghurtot is. Utána már nincs más dolgod, mint ízesíteni, megfűszerezni a mennyei, sűrű italt. A lenmagliszt még több rostanyaggal dúsítja fel a sütőtökös smoothie összetételét, míg az általad választott fehérjepor a tápanyagtartalmát gazdagítja.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés