Bár sokan azt gondolják, hogy az örök fiatalság illúziójának hajhászása, valamint a bőrfiatalító módszerek körüli felhajtás a jelenkor valósága, a történelem során bizony számos olyan korszak akadt, amikor a különféle szépészeti eljárások nagy hangsúlyt kaptak. Olyannyira, hogy nem egyszer az egészségüket, sőt, az életüket kockáztatták a nők a jobb megjelenés reményében.
A fiatalság hajszolása máig kísérti az emberiséget, de talán napjainkban már nem áldoznánk fel annyi mindent a feszesebb, ránctalan arcbőr oltárán, mint anno. Bár nem lepődnénk meg, hogyha ezzel az állítással valaki vitatkozna, de ne kanyarodjunk el. A történelem során nem egyszer olyan bőrfiatalító módszerek láttak napvilágot, amelyeknek a hallatán ma már elborzadunk vagy meghökkenünk.
Összegyűjtöttük a legbizarrabb szépészeti eljárásokat, amelyeket a múltban bevetettek a ráncok ellen. A bőrápolási procedúrák mögött a múltban nem állt akkora tudásbázis, mint napjainkban, így a nők gyakran nem is sejtették, hogy mi mindent tesznek kockára a frissebb, üdébb, fiatalosabb megjelenésű arcért.
Meghökkentő és kockázatos bőrfiatalító módszerek a történelem során
A viktoriánus kor higanyos arckrémei
A viktoriánus korban a jómódú, nemesi származású hölgyek gyakran behódoltak az akkori bőrápolási trendeknek, ezért higanyos krémeket kentek az arcukra, mert úgy tartották, hogy az elhalványítja az apró foltokat és kivilágosítja a bőrt – a világos bőr ugye akkoriban a fényűző, tehetős társadalmi rétegek jellemzője volt. A borzasztó mellékhatásokat – hajhullás, idegrendszeri károsodás, súlyos bőrgyulladások – sokáig figyelmen kívül hagyták. Vagy nem tudták, hogy a veszélyes összetevő okozta a problémákat, vagy csupán nem érdekelte őket. Erre a kérdésre talán jobb, hogyha nem is kapunk választ.
Kép: Getty Images.
Vegetáriánus olvasóinknak nem ajánlott
Az 1920-as években a nyers marhahúsos arcpakolás az arisztokrata szépségszalonok szupersztárja volt. A húscafatokat hűtve helyezték az arcra, azt feltételezve, hogy a hús természetes energiái új életet lehelnek a bőrbe. Az eredmény? Elszaporodott baktériumok és fertőzések, így a várva várt ragyogó megjelenés legtöbbször elmaradt.
Noha hűtötték a húsokat, gyakran nem megfelelően szállították és tárolták, amellyel különféle bőrfertőzéseket kockáztattak. Elég volt egy szemmel alig látható sérülés a bőrön, hogy a nyers húsban megtelepedő baktériumok bejussanak és elterjedjenek.
A 20. század legbombább módszere
A 20. század elején a rádiumot is bevetették, micsoda bomba ötlet! Úgy kenegették a rádiumos arckrémeket és szappanokat a bőrükre, mintha nem volna holnap. Ezeknek a termékeknek előfordult, hogy bőrfeszesítő hatásuk volt, ám ez valószínűleg eltörpül amellett, hogy a radioaktív sugárzás használatról használatra, csendben elpusztította a bőr sejtjeit.
Kép: Getty Images.
A rádium-bromid nevű összetevőt tartalmazó krémek és az egyéb radioaktív elemeket felvonultató kozmetikumok szerencsére nem voltak túl olcsók, így nem terjedtek el széles körben. Valójában az járt jobban, akinek nem futotta rá a pénzéből, hiszen, bár fiatalító és jótékony hatású termékként reklámozták őket, valójában nagyon károsak voltak az egészségre. Mivel sokan akkor még mit sem tudtak a sugárzás valós veszélyeiről, a szépészeti tudomány új mérföldkövének hitték.
Darázsbotox
A történelem egyik legmeghökkentőbb módszere a darázs- és hangyacsípésbotox. Bizony, egyes kultúrákban darazsakat és hangyákat használtak a természetes fiatalításra. A rovarokat ráhelyezték az arcra, és csípéseket idéztek elő. Azt hiszem, mindannyian el tudjuk képzelni az ezzel járó hihetetlen fájdalmakat. A csípések nyomán keletkező duzzanat átmenetileg kisimította a ráncokat – átmenetileg, még csak nem is véglegesen! Mondani sem kell, hogy ez az elvetemült módszer allergiás reakciókkal, bőrgyulladásokkal vagy akár anafilaxiás sokkal is járhatott.
Ennél a módszernél érdemes megemlíteni azt, hogy a méhméreg egyik fő hatóanyaga, a melittin ma már számtalan szépségápolási termékben megtalálható. Bár a kozmetikumokban alkalmazott méregkivonatot szigorúan tisztítják, és csupán kis koncentrációkban használják, még így is nagy veszélyt jelenthez azok számára, akik allergiások a rovar csípésére. Alapvetően hatékonyan lelassítja a bőr öregedési folyamatait és enyhíti a gyulladásokat, de hogyha nem vagy megbizonyosodva arról, hogy nem vagy allergiás az anyagra, akkor érdemesebb elkerülni ezt az összetevőt. Hogyha mindenképp ragaszkodsz a kipróbálásához, akkor végezz el egy allergiatesztet!
Ezek a bizarr szépségpraktikák nem csupán meghökkentőek, de hogyha jobban belegondolunk, igencsak jól tükrözik a különböző korok társadalmainak értékrendjeit is. Persze ne legyünk álszentek, a mai napig terjengenek megkérdőjelezhető bőrfiatalító módszerek, de ahogy a történelem során nem sok lehetőség volt erre, talán ma már a tudománynak és a tájékozódás könnyedségének köszönhetően jobban fel tudjuk mérni és meg tudjuk fontolni azt, hogy mik azok a technikák, amelyeket érdemes kipróbálni, és melyek azok, amiket jobb elkerülni.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.