A körmök növekedése és állapota nemcsak esztétikai kérdés, hanem vitaminhiányra is felhívhatja a figyelmet. Az egészséges, erős körmök alapja a megfelelő táplálkozás, életmód és ápolás.

hirdetés

A körmök lassú növekedése, törékenysége vagy elszíneződése mögött gyakran tápanyaghiány, dehidratáció, stressz vagy helytelen ápolási szokások állhatnak. Ezek a problémák javíthatók egyszerű, de hatékony módszerekkel, amelyek nemcsak a köröm növekedését segítik elő, hanem hozzájárulnak azok erősítéséhez és egészséges megjelenéséhez is.

Ezekkel a praktikákkal elősegíthető a körmök gyorsabb növekedése

A körömerősítő termékek önmagukban gyakran hatástalannak bizonyulnak, hiszen nem csupán külső mechanikai hatások miatt gyengülhet meg a köröm, a töredezésnek vagy a körömágy kiszáradásának  gyakran belső okai lehetnek. Így a megfelelő ápolás mellett az alábbi tippek, módszerek nyújthatnak még segítséget.

Rendszeres körömápolás

A körmök rendszeres ápolása elengedhetetlen az egészséges növekedéshez. Ám nem mindegy, hogyan gondoskodsz az ápoltságukról. Ha gyakran lakkozod, formázod a körmeidet, arra is gondolnod kell, hogy ezek a tevékenységek meggyengíthetik a rugalmas szarulemez szerkezetét, így nem árt több törődéssel kompenzálni az elszenvedett károkat, elszíneződéseket.

Kép: Getty Images.

 

A körmök gyorsabb növekedéséhez hozzájárul a megfelelő ápolás:

  • Tisztítsd és formázd körmeidet kíméletesen, kerüld a durva reszelőket.
  • Kerüld a körömlakklemosók túlzott használatát, különösen az acetonos típusokat, mivel ezek száríthatják a körmöket.
  • Használj védőbevonatokat és tápláló olajokat, hogy megakadályozd a körmök töredezését.

Gyengéd ápolás a kezeknek

Azok a kézkrémek, melyek nem csupán hidratálják a bőrt, hanem védelmet nyújtanak számára a hideg és a kiszáradás ellen, a körmök számára éppúgy kedvezőek. Ideális megoldást nyújthatnak az ureát, Aloe verát, kamillát vagy allantoint tartalmazó kencék, de a sheavajjal, édesmandula bőrápoló olajjal vagy jojobaolajjal gazdagított termékek ugyancsak puhává varázsolhatják a kezeket és megakadályozhatják a körömbőr kiszáradását, illetve beszakadását. Segítségükkel a körmök úgyszintén megerősödhetnek.

Fontos azonban, hogy ne közvetlenül indulás előtt kend be a kezed, amikor kimész a hidegbe. A még fel nem szívódott kézkrém megdermed és lehűti a kezeket, így azok hamarabb kiszáradnak.

Este vastagon kend be az egész kézfejet és a körömbőrt, majd húzz rá puha pamutkesztyűt, így lesz ideje beszívódni a hatóanyagoknak, amíg alszol.

Körömerősítő készítmények

Különféle ecsetelő körömerősítők kaphatók, amelyek koncentrált formában tartalmaznak olyan összetevőket, mint a kalcium, magnézium, biotin vagy keratin, de peptidek és különféle aminosavak is fellelhetők bennük. Ezek a hatóanyagok hatékonyan javítják a körmök állapotát, és elősegítik növekedésüket.

Megfelelő hidratáció

Ha dehidratált a szervezet, könnyen szárazzá és törékennyé válhatnak a körmök. Fogyassz napi másfél vagy két liter vizet, és használj hidratáló körömápolókat, például kókuszolajat vagy argánolajat, amelyek mélyen táplálják a körmöket és a körömágyat.

Egészséges táplálkozás

A köröm alapanyaga a keratin nevű fehérje, melynek termelődéséhez fontos a megfelelő tápanyagbevitel.

Tápanyagok, melyek elősegítik a köröm növekedését:

  • Biotin, avagy B7-vitamin: ez a vitamin különösen fontos a köröm erősítéséhez és növekedéséhez. Fogyassz tojást, dióféléket, édesburgonyát és sárgarépát.
  • Omega-3 zsírsavak: támogatják a köröm hidratáltságát és rugalmasságát, megtalálhatók például a lazacban, lenmagban és dióban.
  • C- és E-vitamin: ezek az antioxidánsok elősegítik a kollagéntermelést, ami a körömlemez regenerálódásához szükséges. Forrásaik a citrusfélék, paprikák, valamint az olajos magvak.

Kép: Getty Images.

Stresszkezelés és megfelelő pihenés

A krónikus stressz és az alváshiány negatívan befolyásolhatja a körmök egészségét. A stressz csökkentése érdekében próbáld ki a jógát, a meditációt vagy egyéb olyan relaxációs technikákat, amelyek segíthetnek kicsit kikapcsolni és feltöltődni. Az elegendő alvás támogatja az anyagcsere-folyamatokat, ami szintén hozzájárulhat a körmök gyorsabb regenerációjához és növekedéséhez.

Kép: Getty Images.

Kerüld a káros szokásokat

A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a gyakori körömrágás gyengíti a körmöket. A dohányzás például negatív hatással van a vérkeringésre, így amellett, hogy rontja az általános egészségi állapotot, a tápanyagok felszívódását is gyengítheti. Emiatt nemcsak több C-vitaminra van szüksége a szervezetnek, hogy kivédje a káros anyagok pusztító hatását, hanem a haj, a bőr és a körmök megjelenésére ugyancsak negatív hatással lehet. Ha kevesebb szükséges tápanyag juthat el a körömágyhoz, az lassítja a köröm növekedését.

A körmök növekedése komplex folyamat, amely nagyban függ a megfelelő tápanyagoktól, az ápolástól és az életmódtól. Ha figyelsz az egészséges táplálkozásra, hidratálásra és a helyes ápolási technikákra, körmeid nemcsak gyorsabban nőnek majd, de egészségesebbek és erősebbek is lesznek. Tartósan fennálló problémák esetén azonban érdemes lehet szakemberhez fordulni.

Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés