Az interneten futótűzként terjedő különböző villámdiéták szuper gyors sikerek gondolatával kecsegtetnek, de hosszú távon igencsak ritkán hatékonyak. Ám vannak olyan fogyást segítő étrendek, amelyek számos pozitív hatást gyakorolnak a szervezetre amellett, hogy támogatják a felesleg leadását.
A drasztikus kalóriamegvonás borzasztóan lelassítja az anyagcserét, hiányállapotokat idéz elő, és általában jojóeffektushoz vezet. Ezzel szemben a kiegyensúlyozott, fogyást segítő étrendek fokozatos, de tartós súlyvesztést biztosítanak és emellett a fizikai és mentális egészségre is remek hatással vannak.
Noha az anyagcsere egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő étrend kialakítása, arról sem szabad megfeledkezni, hogy a rendszeres testmozgás nem hagyható ki a képletből.
Ezek a fogyást segítő étrendek sokkal kíméletesebbek, mint a villámdiéták
Flexitáriánus diéta
A név a flexibilis és a vegetáriánus szavak összevonásából származik. Az étrend a növényi alapú táplálkozásra épül – zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák –, de időnként engedélyezett benne a halfélék, szárnyasok vagy akár vörös hús mértékletes fogyasztása is. A rostokban gazdag étkezés javítja az emésztést és fokozza a teltségérzetet, így segít megakadályozni a túlzott kalóriabevitelt. Rugalmas, fenntartható, és bizonyítottan csökkenti az elhízás, a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát is.
Kép: Getty Images.
Mediterrán diéta
Az UNESCO által is elismert étrend az olívaolajra, tengeri halakra, friss zöldségekre, hüvelyesekre és diófélékre helyezi a hangsúlyt. Emellett hatalmas bónuszpontja a diétának, hogy a mérsékelt vörösborfogyasztást is megengedi a követőinek. Valószínűleg ennél a mondatnál már mindenkit levett a lábáról a diéta, de azért nézzük meg, hogy milyen további előnyökkel járhat. Ez az étrend gazdag egészséges zsírokban, antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő tápanyagokban is. A mediterrán diéta hosszú távon segít megszabadulni a hasi zsírtól és hatékonyan hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez. Ám ez nem csupán egy diéta, hanem egy fenntartható, egészséges étrend, amely nem éhezteti ki a szervezetet, mégis pozitív hatással bír az anyagcsere működésére.
DASH-diéta
A Dietary Approaches to Stop Hypertension néven ismert étrendet eredetileg a magas vérnyomás kezelésére fejlesztették ki, de hatékony súlycsökkentő hatása miatt ma már fogyókúraként is gyakran emlegetik. Jellemzője a sóbevitel jelentős csökkentése, valamint a zöldségekben, gyümölcsökben, sovány fehérjékben – hal, szárnyas –, alacsony zsírtartalmú tejtermékekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend. Legfőbb előnyei közé tartozik, hogy stabil vércukorszintet biztosít, segít a vízvisszatartás csökkentésében és mindemellett egyáltalán nem terheli túl a szervezetet.
Kép: Getty Images.
Ezek az étrendek nem kínálnak azonnali csodát, ám hosszú távon sokkal hatékonyabbak, mint a jól ismert egyél reggelire egy fél mandulát fogyókúrák. Arról nem is beszélve, hogy sokkal kíméletesebbek is. Nem csupán a tested, de a mentális és szellemi egészséged is jóval hálásabb lesz, hogyha egy ilyen diéta segítségét hívod a felesleges kilók leküzdésére, és persze, a rendszeres testmozgást se felejtsük ki a képletből.
Ám mielőtt hosszú távú fogyókúrát tervezel, mindenképp érdemes kikérni dietetikus szakember véleményét, különösen, ha egészségügyi panaszaid vannak. Noha szervezetünk hasonlóképpen működik, egyénileg reagálhat különféle étkezési szokásokra, és az ételintoleranciákról, valamint allergiákról sem szabad megfeledkezni. A különféle étrendek személyre szabott alternatívái a leghatékonyabbak.
Kiemelt kép és a cikk képei: Getty Images.