Az aromafürdő a testnek és a léleknek egyaránt jót tesz, ha megfelelően készíted el a fürdővizedet. Az illóolajok terápiás céllal, a belső feszültség, a fejfájás, és még számos közérzeti probléma enyhítésére alkalmazhatóak, emellett, az olaj helyes megválasztásával és használatával, bőrszépítő alapanyagként éppúgy beválhatnak.

hirdetés

 

Sokan érzik úgy, hogy életük folyamatosan pörgő történései mellett nem egyszerű időnként lazítani, pihenni. Többnyire azért is nehéz eljutni ezekhez a nyugalmas pillanatokhoz, mert mindig el kell elintézni ezt-azt, ezért az emberek többsége hajlamos félbehagyni a relaxálást, az egymást érő kötelességek kedvéért. Pedig a kikapcsolódás nagyon fontos, mert, ha párpercnyi feltöltődést sem enged meg magának az ember, könnyen kiéghet, testileg-lelkileg elfásulhat.

A fürdőzés előnye, hogy öt perc után senki sem hagyja ott a pihentető kádat, mert mondjuk, nem szedte be a megszáradt ruhákat a teregetőről. Ennek a szuper tevékenységnek abban rejlik a titka, hogy a meleg fürdővíz csökkenti a stresszt és a lelki eredetű feszültségeket, hiszen nyugtat és ellazít. Javítja a vérkeringést és a tüdő működését, illetve redukálja az izomfeszülést.

 

Mindemellett a szépségért is tesz, ugyanis megnyitja a pórusokat, segíti a méreganyag távozását, így a bőr simább és puhább lesz. A sós vizes fürdő például csökkenti az öregedés jeleit, és feszesebbé teszi kontúrokat.

Így lehet pihentető és bőrszépítő élmény az aromafürdő

Nem minden illóolaj alkalmas arra, hogy fürdővízbe csepegtesse az ember, hiszen figyelembe kell venni, hogy ezek a koncentrátumok nagyon eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Vannak erős, irritáló fajták, melyeknek már az illata is ingerli a nyálkahártyát, és túlzott élénkítő hatásuk révén, allergiás reakciókat okozhatnak. Égető, viszkető érzést válthatnak ki a bőrön megtapadva, ezért semmiféle módon, még hígítva sem kerülhetnek bele a vízbe. Ne feltétlenül illat alapján válassz olajat, hanem mindig nézz utána, mihez ajánlják az adott terméket.

Fontos, hogy a fürdővíz ideális hőmérsékletét is pontosan lődd be, lehetőleg 36-38 Celsius-fokos legyen. Az illóolajat mindig keverd bele valamilyen hordozó olajba. A bázisolajat is érdemes a bőrtípusodnak megfelelően kiválasztani: a kókuszolaj a száraz és kombinált bőr számára egyaránt jól tolerálható, és hő hatására könnyen oldódik.

Az illóolaj önmagában nem oldódik fel a vízben, ezért érdemes elkeverni valamivel, így jobban kifejti pozitív hatását a fürdő során. Még rengeteg alternatíva közül választhatsz, ha szeretnéd bőrtáplálóvá tenni a fürdővizedet: tejjel vagy tejszínnel, mézzel, olíva- vagy napraforgóolajjal, valamint illatanyag- és tartósítószer-mentes szappanokkal is kombinálhatod az egy-másfél evőkanálnyi bázisolajba kevert illóolajat. Egy kádnyi fürdővízhez maximum 12 csepp illóolaj elegendő.

Használj 100%-ban természetes, bio illóolajat, hogy elkerüld a mesterséges illatokat, amelyek árthatnak a bőrnek. Mivel a meleg víz szárítja a bőrt, legfeljebb 15-20 percet tölts el a vízben, különösen akkor, ha érzékeny hámréteggel vagy megáldva. Alaposan kutyuld össze a vizet, különösen, ha több hatóanyagot tettél bele, például növényi olajokat, zabtejet, zabpelyhet, 100%-os, esszenciális olajokat. Fontos figyelembe venni, hogy várandósoknak, szívbetegeknek a forró vizes fürdő nem ajánlott.

Szépítő, nyugtató, és élénkítő illóolajok

Egy kis segítséget adunk ahhoz, hogy saját ízlés, hangulat és egyéb igények szerint választhasd ki az illóolajokat, a kívánt hatás elérése érdekében.

A levendula, kamilla, rózsa, és ilang-ilang illóolaj segít ellazulni, és a bőrt is nyugtatja. Az ilang-ilang virágos aromája romantikus hangulatba hoz, de nagyobb mennyiségben fejfájást okozhat. Ezért elegendő csak pár csepp belőle, mert nagyon mámorító a felhője, viszont cserébe, jojobaolajjal elkeverve, a vegyes, zsíros bőr ápolására, és a faggyútermelés szabályozására is alkalmas.

A majoránna, narancs, mandarin, levendula, rózsafa, fenyőtömjén nyugtató, stresszcsökkentő hatású, a narancsolaj pedig arra is alkalmas, hogy visszaállítsa a száraz és zsíros bőr egyensúlyát.

Narancsbőr ellen hatékony lehet a vérkeringést fokozó és élénkítő hatású citrom-, rozmaring-, narancs-, vagy édesköményolaj mézben oldva, hetente maximum kétszer alkalmazva. A fahéjolajat kerüld el, nem jó a meleg fürdővízbe tenni, mert erősen izgathatja a bőr felületét és a nyálkahártyát.

 

A majoránna, citromfű, és a levendula az izmok ellazulását is segítheti, ám a levendulát nem árt tesztelni valamiben elkeverve, mert bár nyugtató hatással van a bőrre, az érzékenyebbeknél allergiás reakciót okozhat.

Érdemes észben tartani, hogy egy illóolaj több hatást is kifejthet, és a kiválasztott, legfeljebb 3 olajból fürdőnként összesen elég 8-12 csepp. Emellett elengedhetetlen pontja a kikapcsolódásnak az is, hogy fürdés után hidratáló, tápláló, antioxidánsokban gazdag testápolót használj a bőrödre, így semmiképp nem lesz száraz a felszíne és még inkább érvényesülhetnek az aromafürdő jótékony hatásai.

Képek: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés